جاذبه‌ های دیدنی استانبول

استانبول که بخشی از آن در اروپا و بخش دیگر آن در آسیا قرار گرفته است، یکی از کلان‌شهرهای بزرگ جهان است.
این شهر که در زمان دو امپراطوری بزرگ بیزانس و عثمانی با نام قسطنطنیه پایتخت ترکیه بوده، بعد از گذشت هزاران سال، جایگاه باشکوه خود را در ترکیه حفظ کرده است.
قسطنطنیه پس از استقرار جمهوری ترکیه به استانبول تغییر نام پیدا کرد. جاذبه‌ های دیدنی استانبول به حدی مجذوب‌کننده و متعدد است حتی بی‌حوصله‌ترین توریست‌ها و گردشگران را به وجد می‌آورد. شما می‌توانید تورهای استانبول و ترکیه را متناسب با بودجه و سلیقه خود از شرکت گردشگری یگانه گشت تهیه کنید.
مطرح‌ترین جاهای دیدنی استانبول که شامل مسجد ایاصوفیه، کاخ توپکاپی، مسجد آبی و بازار بزرگ است؛ اما ما به معرفی سایر اماکن گردشگری استانبول نیز پرداخته‌ایم.

معروف ترین جاذبه های دیدنی استانبول

 • 1
  ایاصوفیه Hagia Sophia
مسجد ایا صوفیه به طور قطع محبوب‌ترین جاذبه دیدنی استانبول ترکیه است که سالانه بیش از 3.7 میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند. این مکان مذهبی در طول تاریخ به‌عنوان کلیسای جامع مسیحی ارتدوکس، کلیسای جامع کاتولیک رومی، مسجد عثمانی و یک موزه استفاده شده است. ایا صوفیه حاصل در مدت‌زمان بسیار کوتاهی در حدود شش سال ساخته شد و در سال 537 میلادی تکمیل شد. این نماد مذهبی در سال 1453 به یک مسجد تبدیل شد و در سال 1934 به دستور آتاتورک به موزه تبدیل شد و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. از ژوئیه سال ۲۰۲۰ نیز بنا به دستور رئیس‌جمهور ترکیه، اردوغان؛ دوباره به‌عنوان مسجد فعالیت می‌کند.
مسجد ایا صوفیا در استانبول
 • 2
  مسجد سلطان احمدSultan Ahmed Mosque
مسجد سلطان احمد بین سال‌های 1609 تا 1617 ساخته شده که به جهت کاشی‌های آبی‌رنگ دیوارهای داخلی خود، به مسجد آبی نیز معروف است. این بنا به سفارش سلطان احمد اول ساخته شد و از شناخته شده‌ترین جاذبه های دیدنی استانبول است. ساخت این مسجد به دلیل عدم موفقیت سلطان احمد در زمینه جنگ بود. همان طور که می‌دانید پیروزی در جنگ باعث منزلت سلاطین نزد مردم می‌شد پس سلطان احمد به این فکر افتاد که مسجدی عظیم بسازد که از نظر اندازه و زیبایی از ایاصوفیه (در آن زمان معتبرترین مسجد) پیشی بگیرد تا خداوند را آرام کند.
بنابراین، به تصمیم او مسجد سلطان احمد در مقابل ایاصوفیه و در کنار هیپودروم، دقیقاً در همان نقطه‌ای که کاخ بزرگ امپراتوران بیزانس قرار داشت، ساخته شد.
نمای بیرونی مسجد سلطان احمد در کنار رودخانه
 • 3
  آب‌انبار تاریخی باسیلیکا Basilica Cistern
آب‌انبار معروف باسیلیکا در استانبول یک مخزن آب باستانی است. این بزرگ‌ترین آب‌انبار در میان تقریباً دویست آب‌انبار دوره بیزانس بود که در زیر شهر استانبول که قبلاً قسطنطنیه نامیده می‌شد، قرار دارد.
در طول تاریخ در جنگ‌های متعدد، استانبول از جمله شهرهایی بوده که تحت محاصره آب قرار می‌گرفته است و بنابراین در طول اعصار به منبع دائمی آب شیرین نیاز داشته است. در دوره بیزانسی، آب‌انبارهای روباز و آب‌انبارهای زیرزمینی زیادی در استانبول ساخته شد که قنات‌ها آب را از فواصل دور به این آب‌انبارها می‌بردند. قنات یا کاریز راه‌آب یا کانالی است که در زیرزمین حفر شده، تا آب در آن برای رسیدن به سطح زمین جریان یابد. در واقع کارکرد قنات در عمق زمین برای ارتباط دادنِ رشته چاه‌ها به هم است.
آب انبار تاریخی باسیلیکا در استانبول
 • 4
  برج گالاتاGalata Tower
برج گالاتا یکی مهم‌ترین جاذبه‌ های دیدنی استانبول است که در کوچه‌‌پس‌کوچه‌های خیابان استقلال استانبول روی تپه‌ای واقع شده است. از روی این تپه می‌توانید کل جزیره استانبول را از چشم‌اندازی زیبا نظاره‌گر باشید. برج گالاتا استوانه‌ای‌شکل است که از سنگ ساخته شده است و طول آن تقریباً ۶۷ متر است.
تاریخچه ساخت برج گالاتا به قرن پنجم میلادی بازمی‌گردد، زمانی که بیزانسی‌ها برای کنترل شهر قسطنطنیه و استانبول امروزی، برجی چوبی به نام ماگالوس پیرگوس (برج بزرگ) ساختند. هرچند که این برج چوبی به دلیل آتش‌سوزی‌ها، زلزله‌ها و غارت قسطنطنیه توسط صلیبیون چهارم در سال 1204، به ویرانه تبدیل شد. در سال 1348، جامعه ژنوایی ساکن در ناحیه پرا (گالاتا) برج گالاتا امروزی را ساختند و آن را کریستیا توریس (برج مسیح) نامیدند.
برج نورانی گالاتا
 • 5
  بازار بزرگ استانبولIstanbul Grand Bazaar
بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌ های دیدنی استانبول با وسعت 30700 مترمربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده در کل جهان است. این بازار در سال 1461 در طول حکومت عثمانیان با اضافه‌شدن زمین‌های اطراف به طور پیوسته گسترش یافت.
این بازار متشکل از 64 خیابان و کوچه‌پس‌کوچه، خانه‌های مسکونی، اداره پست، رستوران، بانک و همچنین 4000 مغازه بوده که آن را به شهری کوچک در قلب شهر استانبول تبدیل کرده است.
بازار بزرگ استانبول
 • 6
  مسجد رستم پاشاRustem Pasha Mosque
مسجد رستم پاشا در سال 1561 توسط معمار بزرگ سنان به سفارش وزیر اعظم، رستم پاشا ساخته شد. وزیر اعظم از معمار سنان خواسته بود بنای مسجد را در بخشی پررفت‌وآمد و شلوغ مانند بازار بسازد. سنان نیز بازار ادویه را انتخاب کرد.
داخل مسجد با کاشی‌های زیبای ایزنیک (شهر معروف ترکیه با کاشی‌های دست‌ساز) در طیفی از رنگ‌ها و نقش‌های آبی طراحی شده است که هر بازدیدکننده‌ای را به وجد می‌آورد.
مسجد رستم پاشا در استانبول
 • 7
  موزه هنر مدرن استانبولIstanbul Museum Of Modern Art
استانبول مدرن یا موزه هنر مدرن استانبول، اولین موزه خصوصی ترکیه است که میزبان نمایشگاه‌های هنر مدرن و معاصر است. این موزه اخیراً به محبوب‌ترین و برجسته‌ترین موزه هنر مدرن ترکیه و از پربازدیدترین جاذبه های دیدنی استانبول در نزد اهالی هنر تبدیل شده است.
از جمله فعالیت‌هایی که در این موزه انجام می‌شود می‌توان به:

 برگزاری نمایشگاه‌های دائمی و موقت از اوایل قرن بیستم تا امروز

گالری عکاسی

این گالری‌ها به طور موقت در ساختمان تاریخی بی اوغلو میزبانی می‌شوند؛ اما محل دائمی و جدید این موزه هنر در محله کارکوی به‌زودی افتتاح خواهد شد.

 برگزاری برای برنامه‌های آموزشی و اجتماعی را اشاره کرد.

موزه هنر مدرن استانبول
 • 8
  خیابان استقلال Esteghlal St
در خیابان استقلال استانبول اماکن زیادی اعم از کافه‌ها، رستوران‌ها، سینماها، غذاهای خیابانی و بسیاری موارد دیگر را تجربه خواهید کرد شاید وجود همین مراکز این خیابان را به قطب گردشگری و از مهمترین جاذبه های دیدنی استانبول تبدیل کرده است.
جالب است بدانید خیابان استقلال استانبول به‌اندازه خیابان آکسفورد در لندن شهرت دارد. ساختمان‌ها و بناهای تاریخی مربوط به دوران عثمانی، کل منطقه خیابان استقلال را احاطه کرده‌اند. طول خیابان استقلال حدود 1.5 کیلومتر بوده که یک معبر مختص افراد عابر پیاده را نیز پوشش می‌دهد.
از جمله اماکن گردشگری که در این خیابان واقع شده است می‌توان به تراموای قرمز قدیمی، موزه مادام توسو و حمام گالاتاسرای اشاره کرد.
تراموای قرمز در خیابان استقلال ترکیه
 • 9
  میدان تقسیمTaksim Square
میدان تقسیم استانبول Taksim که در امتداد خیابان مشهور استقلال Istiklal و در محله بی اوغلو یعنی بخش اروپایی استانبول واقع شده همانند خیابان استقلال از مهمترین جاذبه‌های دیدنی استانبول به شمار می‌رود. این میدان یک منطقه توریستی و تفریحی مهم بوده که به واسطه رستوران‌ها، مغازه‌ها و هتل‌هایش معروف است.
کلمه تقسیم در زبان عربی به معنای تقسیم یا توزیع است. میدان تقسیم در اصل نقطه‌ای بود که خطوط اصلی آب از شمال استانبول در آن جمع‌آوری و سپس به سایر نقاط شهر منشعب می‌شد این کاربری برای این منطقه توسط سلطان محمود اول ایجاد شد. جالب است بدانید این میدان نام خود را از آب‌انبار سنگی دوران عثمانی گرفته است که در امتداد یک طرف از میدان قرار دارد.
میدان تقسیم
 • 10
  تنگه بسفرBosphorus Strait
تنگه بُسفُر که نام دیگر آن Bosphorus بوده دریای سیاه و دریای مرمره را به هم متصل کرده و بخش‌هایی از ترکیه آسیایی (آناتولی) را از ترکیه اروپایی جدا می‌کند.
بُسفُر 30 کیلومتر طول دارد و حداکثر عرض آن 3.7 کیلومتر در ورودی شمالی و حداقل عرض آن 750 متر است. عمق آن از 36.5 تا 124 متر متغیر است. در مرکز آن جریان آب شدیدی وجود دارد که از دریای سیاه شروع شده و از دریای مرمره می‌گذرد، اما جریان مخالفی در قسمت سطحی وجود دارد. این جریان مخالف به دلیل متفاوت بودن چگالی آب در سطح رویی آب با سطح زیرین رخ می‌دهد، آب‌شور در عمق تنگه با جریانی مخالف جریان آب در سطح بالایی تنگه از دریای مرمره به سمت دریای سیاه حرکت می‌کند.
تنگه بسفر
 • 11
  موزه باستان‌شناسی استانبولIstanbul Archaeological Museum
مجموعه موزه‌های باستان‌شناسی از سه موزه تشکیل شده است: موزه باستان‌شناسی، موزه شرق باستان، و موزه هنر اسلامی (که با نام موزه کیوسک کاشی نیز شناخته می‌شود).
موزه باستان‌شناسی استانبول به‌عنوان اولین موزه ترکیه دارای حدود یک میلیون اثر از فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف است.
این مجموعه موزه‌ها در قرن نوزدهم به دستور سلطان عبدالعزیز، برای ساخت موزه‌ای هم‌تراز با موزه‌های اروپا در استانبول، تأسیس شد. آثار باستانی موجود در این موزه که قدمت آنها گاه به هزاران سال نیز می‌رسد از کشورهای بسیاری از جمله مصر، سوریه و یونان به استانبول آورده شده است.
از سال 2021، قیمت ورودی موزه باستان‌شناسی استانبول 75 لیر ترکیه است. برای کودکان زیر هشت سال، پذیرش رایگان است.
موزه باستان شناسی ترکیه
 • 12
  برج دوشیزهMaiden Tower
برج دوشیزه یا برج دختر که با نام برج لئاندر نیز شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین جاذبه های دیدنی استانبول بوده که بر روی یک جزیره کوچک واقع در ورودی جنوبی تنگه بُسفُر قرار دارد.
نام برج دوشیزه (که ترجمه تحت الفظی Kız Kulesi آن به ترکی است) از افسانه‌ای گرفته شده است که در آن امپراتوری دخترش را در این برج زندانی کرد تا مانع از تحقق پیشگویی شود. طبق پیشگویی شاهدخت جوان در سن 18 سالگی از دنیا خواهد رفت.
برج دوشیزه
 • 13
  حمام خرم سلطان؛ ملکه عثمانیHürrem Sultan Hamam; Ottoman Queen
حمام خرم سلطان ایاصوفیه در استانبول توسط معمار سنان، معمار ارشد عثمانی طراحی و ساخته شده است. این بنابه‌درخواست خرم سلطان (رکسلانا) همسر سلطان سلیمان در قرن شانزدهم (1556-1557 میلادی) ساخته شد. جالب است بدانید رستم پاشا داماد خرم سلطان و سلطان سلیمان و وزیر اعظم امپراطوری عثمانی در آن زمان بوده است که به واسطه نفوذ مادر همسر خود در دوره عهده دار سمت وزارت اعظم بوده است و به همین سبب حمام خرم سلطان و مسجد رستم پاشا از مهمترین جاذبه های دیدنی استانبول به شمار می‌روند.
موقعیت جغرافیایی این حمام به‌گونه‌ای است که به همراه سایر حمام‌‌ها نظیر حمام‌های عمومی باستانی زئوسیپوس (100-200 پس از میلاد) در بین مسجد آبی و مسجد ایاصوفیه قرار داشته است. این منطقه به‌عنوان مکانی که زمانی معبد زئوس در آن قرار داشت، بسیار حائز اهمیت است.
حمام خرم سلطان
 • 14
  مسجد اورتاکویOrtakoy Mosque
با دستور سلطان عبدالمجید از سلاطین امپراطوری عثمانی، مسجد اورتاکوی در سال 1584 در ساحل اورتاکوی (یکی از محبوب‌ترین و زیباترین جاذبه های دیدنی استانبول) ساخته شد.
گفته می‌شود که معماران آن پدر و پسر ارمنی به نام‌های Garabet Amira Balyan و Nigoğayos Balyan بوده‌اند و دو سال طول کشید تا ساخت این بنای قابل‌توجه را قبل از طراحی کاخ و مسجد دولما باغچه به پایان برسانند. این مسجد خاص برای شهر اهمیت زیادی دارد؛ زیرا اولین و معروف‌ترین ساختمان معماری باروک در استانبول است.
مسجد اورتاکوی در استانبول
 • 15
  ایاصوفیا کوچکLittle Hagia Sophia
مسجد ایاصوفیه کوچک که بین مناطق Cankurtaran و Kadırga واقع شده است، در ابتدا به‌عنوان یک کلیسا توسط امپراتور بیزانس، ژوستینیانوس ساخته شد و یکی از مهم‌ترین بناهای اوایل دوره بیزانس و از مشهورترین جاذبه های دیدنی استانبول است.
به لطف این مدل نیمه گنبدی که برای اولین‌بار در معماری ترکیه مورداستفاده قرار گرفت، مساحت بیشتری به فضای داخلی مساجد اختصاص پیدا کرد و انتقال وزن گنبدهای بزرگ به نیمه گنبدهای کناری راه را برای ساخت گنبدهای اصلی بزرگ‌تر هموار کرد. از این نظر، ایاصوفیه کوچک را می‌توان به‌عنوان نمونه آزمایشی در مقیاس کوچک برای ساخت ایاصوفیه “بزرگ” که چند سال بعد ساخته شد در نظر گرفت.
مسجد ایا صوفیای کوچک
 • 16
  موزه مادام توسوMadame Tussauds Museum
اولین موزه موم مادام توسو توسط ماری توسو، در استراسبورگ فرانسه تأسیس شد. او نحوه مجسمه‌سازی را از کارفرمای مادرش، دکتر فیلیپ کورتیوس که یک پزشک ماهر در هنر مدل‌سازی با موم بود آموخت.
موزه مادام توسو از جمله جاذبه های دیدنی استانبول بوده که به واسطه شعب متعدد خود در سراسر دنیا شهرتی بین‌المللی دارد. این شعبه  همانند سایر 21 شعبه آن در سراسر دنیا یک موزه مومی و مرکز سرگرمی در استانبول بوده که در مکانی به مساحت 2000 مترمربع در ساختمان Grand Pera در خیابان استقلال واقع شده است. در این موزه مجسمه‌هایی مومی از شخصیت‌های برجسته و مشهور، سلبریتی‌ها، نمادهای فرهنگی، علمی و سایر مشاهیر در زمینه‌های متفاوت وجود دارد.
موزه مادام توسو
 • 17
  کاخ توپکاپیTopkapi Palace Museum
موزه کاخ توپکاپی یکی از با شکوه‌ترین جاذبه های دیدنی استانبول، کاخی مجلل و بازمانده از زمان امپراتوری عثمانی است که به‌عنوان مرکز اداری و اقامتگاه دربار امپراتوری عثمانی از حدود سال 1478 تا 1856 فعالیت می‌کرد.
حدود 30 پادشاه در طول سلطنت ۶۰۰ساله امپراتوری عثمانی که با محمد دوم آغاز شد، در کاخ توپکاپی حکومت کردند.
در این کاخ که از سال 1924 یعنی یک سال پس از استقرار جمهوری ترکیه به‌عنوان موزه فعالیت می‌کند مجموعه گسترده‌ای از کتاب‌ها و نسخه‌های خطی وجود دارد. موزه کاخ توپکاپی نه‌تنها به‌خاطر معماری و مجموعه‌هایش، بلکه به‌خاطر تاریخ و فرهنگ امپراتوری عثمانی نیز قابل‌توجه است.
موزه توپکاپی
 • 18
  کاخ دولما باغچهDolma Baghche Palace
کاخ دولما باغچه بعد از کاخ توپکاپی به عنوان مقر فرامانروایی و محل زندگی سلاطین عثمانی توسط توسط سلطان عبدالمجید در سال 1843 ساخته شد.
این کاخ در واقع اولین کاخ به سبک اروپایی عثمانی بود که برای انکار افول نظامی و مالی امپراتوری عثمانی و به‌صورت بسیار مجلل و بزرگ ساخته و با طلا و کریستال پر شد. در واقع یکی از دلایل ساخت این کاخ، معماری سنتی و قدیمی کاخ توپکاپی بود. سلطان عبدالمجید که به واسطه گسترش فرهنگ و معماری غربی در استانبول ترکیه به دنبال زندگی و فرمانروایی در کاخی با معماری و طراحی مدرن بود، دستور ساخت دولما باغچه را صادر کرد.
این کاخ محل زندگی ۶ امپراتور عثمانی بود و آتاتورک، بنیان‌گذار و اولین رئیس‌جمهوری ترکیه در یکی از اتاق‌های آن درگذشت. همین امر واقعه دولما باغچه را به یکی از جاذبه های دیدنی استانبول مبدل کرده، چرا که بازدید از مکان درگذشت آتاتورک بسیار برای توریست‌ها جالب است.
کاخ دولما باغچه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما: 02188537383