آنتونی گائودی کیست؟

در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از بزرگترین معماران تاریخ آشنا کنیم، کسی که در اسپانیا آثاری دارد که بسیاری از آنها ثبت میراث یونسکو شدند و از این حیث بسیار مهم تلقی می‌شوند و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب میکنند. کسی که خالق کلیسای بزرگ ساگرادا فامیلیا می‌باشد که متاسفانه به دلیل مرگش نتوانست آن را تکمیل کند.
این مطلب به صورت تایم‌لاین یا زندگی‌نامه در یگانه‌گشت آماده شده است، اگر مطلب را مورد پسند احساس کردید برای دوستانتون هم ارسال کنید تا آنها هم با این بزرگ مرد تاریخ معماری آشنا شوند.
آنتونی گائودی
آنتونی گائودی در 25 ژوئن 1852 در رئوس کاتالونیا اسپانیا، به دنیا آمد. او کوچکترین و پنجمین فرزند خانواده بود و پدرش مسگری قهار. آنها اصلیتی فرانسوی داشتند. آنتونی در کودکی علاقه زیادی به طبیعت داشت که همین انگیزه‌ای شد برای آینده کاری او. متاسفانه گائودی از درد رماتیسم رنج میبرد و بخاطر همین با کودکان همسن خود نمی‌توانست بازی کند.
گائودی در 16 سالگی به بارسلونا مهاجرت کرد تا به ادامه تحصیل بپردازد تا اینکه در 26 سالگی توانست در رشته معماری فارغ‌التحصیل شود.
1852
بعد از این سالها گائودی شروع به طراحی کرد و قطعا میتوان گفت مهمترین اثر وی کلیسای ساگرادا فامیلیاست که در سال 2005 در لیست آثار فرهنگی یونسکو قرار گرفت. طراحی و ساخت این کلیسا از سال 1883 شروع و تا زمان مرگ گائودی یعنی سال 1926 ادامه داشت البته باید گفت که فقط نمای جلویی ساگرادا فامیلیا توسط خود گائودی در سال 1925 به پایان رسید و بقیه کلیسا را با توجه به طرح‌های گائودی دیگران به پایان رساندند.
1883
اولین خانه‌ای که در بارسلونا توسط آنتونی گائودی ساخته شده کاسا ویسنس بود که حالا تبدیل به موزه‌ای برای عموم شده. این خانه در سبک هنر نو ایجاد شده است و تلفیقی است از سبک اسلامی-مسیحی اسپانیا قدیم و المان‌ها مختلف معماری اعم از آهن، شیشه، سرامیک، کاشی و بتن.
در سال 2014 این خانه توسط فردی خریداری و بازسازی‌هایی در آن صورت گرفت و در سال 2017 به روی عموم باز شد.
1885
یکی دیگر از آثار مهم گائودی، پارک گوئل می‌باشد که در بارسلون اسپانیا واقع شده است که مانند دیگر آثار او دارای المان‌های متفاوتی می‌باشد. تقریبا 14 سال از سال 1900 تا 1914 زمان برد تا این پارک ساخته شود و در سال 1926 به روی عموم باز شد. در سال 1984 نیز جز میراث یونسکو قرار گرفت. داخل پارک نیز ساختمانی بنا شده که الان به موزه‌ای تبدیل شده است.
1900
متاسفانه در روز 7 ژوئن 1926 گائودی از منزل به سمت محل کار در حال پیاده‌روی بود که با تراموایی برخورد میکند، هم به دلیل ظاهر نامرتب او و هم اینکه مدرک شناسایی نداشته مردم فکر میکنند که او گداست، با اینکه میتوانست زنده بماند اما مردم و رانندگان تاکسی او را به حال خود وامیگذارند، سرانجام یک پلیس او را به بیمارستان منتقل میکنند و در بیمارستان فقط مراقبت‌های اولیه مربوط به فقرا را دریافت میکند. فردای تصادف کشیشی او را شناسایی میکند و متوجه شخصیت وی می‌شود اما دو روز بعد در 10 ژوئن 1926 گائودی بزرگترین معمار تاریخ از دنیا می‌رود.
1926

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383