فواره تروی `1

فواره تروی در رم ایتالیا


فواره تروی یکی از آبنماهای بسیار مشهور با زیبایی خیره کننده است که در رم ایتالیا قرار دارد. ارتفاع این آبنما 26 متر و عرض آن 20 متر است. این فواره در حقیقت از چندین فواره کوچک و بزرگ تشکیل شده است.
در دوره باروک بین معماران رقابت تنگاتنگی برای طراحی آبنماها، باسیلیکاها یا همان کلیساها، خانه های اشراف و حتی پله‌های اسپانیایی وجود داشت.

[lwptoc title=”آنچه در این مطلب می‌خوانید”]

تاریخچه فواره تروی


در سال 1730 پاپ کِلِمِنت دوازدهم مسابقه‌ای برای انتخاب بهترین معمار و طراح ساختمان ترتیب داد که در آن نیکولا سالووی به عنوان بهترین طراح و معمار انتخاب شد. نیکولا سالووی همان معمار فواره تروی معروف است که در مدت 20 سال برای ساخت و طراحی این فواره تلاش کرد اما قبل از افتتاح و بهره‌برداری از این فواره فوت کرد.
آب در آبنمای تروی پس از تکمیل شدن نسبی توسط سالووی در سال 1743 برای اولین بار سرازیر شد. این فواره در مدت 8 سال بعد همچنان کامل‌تر شد که در نهایت در سال 1751 برای بار دوم افتتاح شد.
نمای کلی از فواره تروی در رم ایتالیا

نمای کلی از فواره تروی در رم ایتالیا

در ایتالیا و شهر رم فواره‌های بسیاری وجود دارند اما فواره تروی مثل نگین انگشتر در میان تمام این فواره‌ها شکوه خاصی دارد. حالا چرا این فواره انقدر مهم و مشهور است؟ همان‌طور که می‌دانید فواره تروی ترکیبی از مجسمه‌های مرمرین با حکاکی‌های هنرمندانه است که وقتی باد شروع به وزیدن می‌کند انعکاس نور، آب و این حکاکی‌ها اینطور به نظر می‌رسد که گویی لباس‌های مجسمه‌ها در حال پیچ و تاب خوردن در باد است.

یکی از مجسمه‌های مشهوری که در این فواره وجود دارد مجسمه نپتون هست که مجسمه آن درست زیر طاق پیروزی قرار گرفته است، نپتون در اساطیر همان خدای دریاست و در این فواره سوار بر ارابه‌ای صدفی شکل است که دو اسب آن را می‌کشند. یکی از اسب‌ها وحشی و دیگری رام و بسیار آرام و مطیع است که در واقع نشان دهنده حالات مخالف دریا است.

اسب آرام فواره تروی

اسب آرام و رام فواره تروی استعاره از دریای آرام

اسب سرکش فواره تروی

اسب سرکش فواره تروی استعاره از دریای خروشان

نام آبی که در این فواره جریان دارد ویرجین تروی است. ماجرا از این قرار است که تعدادی از سربازان رومی که به دنبال آب بودند که در مسیر خود به دختر جوانی برمی‌خورند که این دختر مسیر رسیدن به چشمه تروی را به آن‌ها نشان می‌دهد به همین دلیل فواره تروی در رم ایتالیا را به نام دختر دوشیزه یا آکوا ورجِن هم میشناسند

حقایقی درباره فواره تروی


مادر و کودک در کنار فواره تروی

نمایی از فواره تروی

1

فواره تروی یکی از قدیمی ترین منابع آب در رم است


قدمت این فواره به دوران روم باستان باز می‌گردد یعنی درست از زمان ساخت قنات آکوا ویرگو (Aqua Virgo) در 19 قبل از میلاد که آب حمام‌های رومی و فواره‌های رم مرکزی را تامین می‌کرد.
2

سالوی معمار اصلی نبود


همان‌طور که پیش از این گفته بودیم در سال 1730 پاپ کلمنس دوازدهم مسابقه‌ای را طراحی کرد که بر اساس آن به برنده مسابقه حق انحصاری طراحی فواره داده می‌شد. بر این اساس بسیاری از معماران مهم آن زمان در این مسابقه شرکت کردند که در نهایت نیکولا سالُووی افتخار طراحی فواره را به دست آورد. جالب است بدانید بر اساس برخی شواهد سالُووی اولین معمار این فواره نبوده بلکه شخصی به نام الساندرو گالیله، که معماری از همان خانواده ستاره شناس معروف گالیله بوده است معماری این پروژه را برعهده داشته که پس از اعتراضات عمومی، این پروژه به سالُووی داده شد. اما دلیل اعتراض مردم چه بود؟ گالیله یک فلورانسی بود، در حالی که سالُووی یک رومی بومی بود.
عکاسی در کنار فواره تروی
یک زوج در کنار فواره تروی
با این حال سالُووی قبل از تکمیل فواره از دنیا رفت. بر این اساس همان‌طور که پیش از این گفته بودیم اولین آب در سال 1743 از فواره جوشید و خارج شد. در سال 1762 یک پاپ دیگر به نام پاپ کلمنس سیزدهم، دستور به تکمیل و افتتاح فواره تروی داد. اما با این حال، محصول نهایی کار و آنچه هم‌اکنون وجود دارد تا حد زیادی طراحی اولیه سالُووی است.
3

نام فواره تروی


“Trevi” ترکیبی از کلمات ایتالیایی “tre” به معنای “سه” و “vie” به معنای “جاده‌ها” است، علت اطلاق این نام به این فواره موقعیت قرارگیری آبنمای تروی در تقاطع سه گذرگاه مهم رم است.
سکه انداختن در آبنمای تروی
دختری روبه روی فواره تروی
4

هزینه ساخت فواره تروی با قمار تامین شد


هر چند که پروژه سالُووی برای احداث آبنمای تروی بسیار کم هزینه بود و همین عامل هم بسیار توجه پاپ کلمنت را جلب کند با این وجود این پاپ برای تامین همین هزینه هم بسیار مستاصل بود به‌طوری‌که از راه‌اندازی بازی قمار لوتو این منابع مالی را تامین کرد.

5

روزانه 79,989,428 لیتر آب سرازیر می‌شود


فواره تروی 85 فوت ارتفاع و تقریبا 65 فوت عرض دارد. با پمپاژ آب از منابع متعدد و استخر بزرگ جلوی چشمه، روزانه حدود 79,989,428 لیتر آب در فواره تروی سرازیر می‌شود. آب این فواره مناسب نوشیدن نیست و در صورتی که تشنه بودید باید از آبخوری‌های اطراف آبنما آب بخورید.

6

چشمه عشاق رم و خیریه


روزانه به طور متوسط 3000 یورو سکه به داخل فواره تروی پرتاب می‌شود این سنت از روزگاران باستان در رم وجود داشته است و مردم رم بر این باورند که انداختن سکه داخل این چشمه تضمین کننده‌ی بازگشت به رم است. اگر دوست دارید از میان مردم ایتالیا عشق خود را بیابید سکه دوم را داخل چشمه بیندازید و اگر دوست دارید ازدواج کنید سکه سوم را بیندازید شاید به همین خاطر باشد که فواره تروی به چشمه عشاق رم یا چشمه آرزوها نیز مشهور است.

چیزی که خیلی ها نمی دانند این است که سکه‌ها هر شب جمع‌آوری می‌شود و به یک موسسه خیریه ایتالیایی به نام کاریتاس داده می‌شود. کاریتاس از برنامه‌ای استفاده می‌کند که طی آن کارت‌های شارژی را به نیازمندان رم می‌دهد تا به آن‌ها کمک کند تا مواد غذایی تهیه کنند.

سکه ها در عمق آبنمای تروی

سکه‌ها در آبنمای تروی

جمع آوری سکه‌ها از عمق آبنمای تروی

جمع‌آوری سکه‌ها از داخل فواره تروی

 

7

سرقت سکه‌ها از آبنمای تروی جرم است


در گذشته معمول بود که گروه‌های دزد شبانه سکه‌ها را از چشمه بیرون می‌کشیدند. در واقع، سه نفر توسط یک برنامه تلویزیونی با استفاده از دوربین مخفی در سال 2011 دستگیر شدند. اما مشهورترین سارق شخصی با نام مستعار دی آرتاگنان (d’Artagnan) بود. او سکه‌ها را به مدت 34 سال از این فواره می‌دزدید که سرانجام در تابستان 2002 دستگیر شد.
سکه‌ها در عمق آبنمای تروی

سکه‌ها در عمق فواره تروی

8

قرمز شدن آب فواره تروی و داستان سیاهپوش شدن آن


در سال 2007 نیز پس از اینکه یک خرابکار مایعی رنگی را به داخل فواره تروی ریخت، آب فواره به رنگ قرمز درآمد. این ترس وجود داشت که این مایع برای همیشه به بنای تاریخی آسیب برساند که خوشبختانه این آب رنگی آنقدر سریع تخلیه شد که آسیبی ندید. لازم به ذکر است که گردشگران بسیار از مشاهده این منظره شگفت زده شدند.
قرمز شدن رنگ فواره تروی

قرمز شدن رنگ آب در فواره تروی

در سال 1996 برای بزرگداشت یاد و خاطره مارچلو ماسترویانی؛ هنرپیشه معروف ایتالیایی آبنمای فواره تروی را موقتا متوقف کردند و مجسمه نپتون را نیز با پارچه کرپ سیاه پوشاندند. ماسترویانی در فیلم مشهور لا دولچه ویتا (La Dolce Vita) ایفای نقش کرده بود، فیلمی که مشهورترین صحنه آن در فواره تروی فیلمبرداری شد و این فواره را بیش از هر زمان دیگری مشهور کرد.

علت شهرت فواره تروی


  • در واقع عامل اصلی شهرت فراوان فواره تروی شهر رم به نوعی به فیلم‌هایی مربوط می‌شود که در بخشی از خط سیر داستانی خود این فواره را در معرض نمایش قرار داده‌ و به مخاطبان خود شناسانده‌اند. از این بین می‌توان به فیلم‌هایی نظیر:
  • لا دولچه ویتا،
  • فرشتگان و شیاطین،
  • فیلم لیزی مک گوایر از سری فیلم‌های کمپانی والت دیزنی با بازی هیلاری داف و
  • همچنین فیلم تعطیلات رومی با بازی ستارگان هالیوود آن زمان یعنی آدری هپبورن و گریگوری پک اشاره کرد.
نمایی از فیلم سه سکه در فواره تروی

نمایی از فیلم Three Coins in the Fountain

گریگوری پک در نمایی از فیلم تعطیلات رمی در کنار فواره تروی

گریگوری پک در نمایی از فیلم تعطیلات رمی (Roman Holiday) در کنار فواره تروی

چرا مردم در فواره تروی سکه می‌اندازند؟
  • گفته شده هنگامی که مردم در آبنمای تروی سکه پرتاب می‌کنند خدایان آب به مسافران خود توجه کرده و حامی آنها می‌شوند تا آن‌ها دوباره سلامت به رم برگردند.
  • گردشگران اگر در ابتدا سکه را به روی شانه خودشان و بعد در فواره پرتاب کنند حتما به رم باز خواهند گشت. می‌گویند کسانی که دومین سکه را به آبنمای تروی پرتاب می‌کنند حتما عشق خود را از میان ایتالیایی‌ها پیدا خواهند کرد.
  • اما سکه سوم برای کسانی است که دلشان می‌خواهد ازدواج کنند. به عقیده مردم رم پرتاب کردن سکه سوم باعث جور شدن مقدمات ازدواج می‌شود.
با سکه‌های داخل چشمه چه می‌کنند؟
سکه‌ها هر شب جمع‌آوری می‌شوند و به موسسه خیریه‌ای در ایتالیا داده می‌شوند که این موسسات نیز این سکه‌ها و کمک‌ها را با کارت‌های قابل شارژ پول و یا بسته‌های حمایتی به دست نیازمندان می‌رسانند. جالب است بدانید هر شب نزدیک به 3 هزار یورو سکه از این فواره جمع‌آوری می‌شود تا به دست افراد نیازمند برسد.

آدرس وبسایت و لوکیشن فواره تروی در رم ایتالیا


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383