والنسیا گردی

والنسیا یکی از دیدنی‌ترین شهرهای اسپانیا لقب گرفته که البته در زبان کاتالانی به آن بالنسیا نیز گفته می‌شود. این شهر سومین شهر بزرگ اسپانیا می‌باشد، با جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر که از این تعداد 50% را بانوان و 50% را مردان تشکیل می‌دهند.
اقتصاد این شهر بیشتر روی گردشگری و ساخت و ساز و معماری می‌چرخد و میتوان گفت تقریبا 84% مردم و کارمندان این شهر در بخش خدمات مشغول به کار هستند.
والنسیا بعد از بحران اقتصادی سال 2008، دچار رکود بسیار شدیدی شد بطوریکه بسیاری از کارمندان بیکار شدند، اما والنسیا و دولت مرکزی آن توانست فقط بعد از یک سال یعنی در سال 2009 خود را نه تنها از این رکود خارج کند بلکه رشد اقتصادی را نیز تجربه کرد.
یکی از مهمترین جاذبه‌های این شهر، پروژه‌های معماری است که در والنسیا وجود دارد، به دلیل همین تنوع در ساخت و ساز و معماری، والنسیا را، شهر علم و هنر نیز مینامند، چرا که معماران و هنرمندان زیادی در این شهر زندگی میکنند.
یکی دیگر از ویژگی‌های والنسیا، بندر این شهر است که رتبه پنجم را در بین بنادر اروپا دارد. این بندر جز شلوغترین و بزرگترین بنادر اروپا به شمار می‌رود.

آب و هوای والنسیا

_
والنسیا دارای آب و هوایی مدیترانه‌ای است، اما در تابستان هوای این شهر بسیار گرم می‌شود بطوریکه بالاترین دمایی که در تابستان به ثبت رسیده، دمای 43 درجه بالای سفر است البته این عدد بالاترین دمای ثبت شده است نه دمای میانگین. رکورد گرم‌ترین ماه سال نیز به مرداد ماه می‌رسد.
به طور کلی والنسیا هوای بسیار سردی را به خود ندیده است، این را از کمترین دمای ثبت شده در این شهر میتوان درک کرد. کمترین درجه حرارت ثبت شده در والنسیا 2- درجه سانتی‌گراد است.
اما اگر بخواهیم بهترین زمان سفر به این شهر تاریخی را انتخاب کنیم، فصل پاییز بهترین انتخاب است، چرا که هوا در بهترین شرایط خود می‌باشد.
جالب است بدانید در مردادماه که هوا بسیار گرم می‌باشد، مردم بومی والنسیا به سفر می‌روند تا از این گرمای طاقت فرسا نجات یابند.

تاریخچه

_
تاریخچه این شهر به حدود 138 قبل از میلاد مسیح برمیگردد که در آن زمان البته به نام دیگری بود که والنتیا خطاب قرار داده می‌شد، یعنی زمانی که سربازان رومی به این شهر آمده بودند. اما سالها بعد و در حدود 714 پس از میلاد مسیح توسط اعراب تسلیم شد. از زمانی که اعراب به این منطقه مسلط شدند نام آن را به مدینة التراب (به معنی شهر ماسه‌ای) تغییر دادند.
اما از زمانی که اعراب پا به این سرزمین گذاشتند، شهر رو به افول گذاشت، تا آنکه در سال 1238 تمام مسلمانان را از این منطقه بیرون کردند.
تاریخ والنسیا پر از بالا و پایین‌ها و زد و خوردهاست که حتما در مطلبی جداگانه به آن خواهیم پرداخت اما اگر بخواهیم فقط به یکی از بحران‌های والنسیا اشاره کنیم میتوانیم به جنگ جهانی اول اشاره کنیم، جنگی که بسیار بر اقتصاد والنسیا تاثیر داشت و حتی باعث فروپاشی صادرات مرکبات شد.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری والنسیا

_
و اما گردشگری در والنسیا …
والنسیا تا اواسط دهه 1990 میلادی به عنوان یک مرکز صنعتی مهم شناخته می‌شد، اما بعد از این زمان تصمیم گرفتند که خود را به عنوان یک مقصد گردشگری نیز به دنیا معرفی کنند. همین موضوع سبب شد که زیرساخت‌های بسیاری در این شهر ساخته شود. زیرساخت‌هایی که شامل هتل‌ها، مراکز تفریحی و … می‌باشد.
امروزه والنسیا در زمینه گردشگری به یکی از مهمترین زیر مجموعه‌های آن ورود کرده یعنی گردشگری رویداد یا Events. در والنسیا کنفرانسها، همایشها، کنسرت‌ها، مسابقات و نمایشگاه‌های بسیاری برپا می‌شود که خود عامل موثری در جذب گردشگر است.
اگر بخواهیم به جاذبه‌های عمومی‌تر یعنی جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی والنسیا اشاره کنیم میتوانیم از :
موزه تاریخ والنسیاکه بیش از 2000 سال تاریخ والنسیا را در معرض عموم قرار داده؛
یا آکواریوم اوشن گرافیک که حدود 45000 گونه دریایی را در خود جای داده؛
و یا قلعه له لونکا د لا سدا که نام دیگرش قلعه ابریشم است که متعلق به قرن 15 میلادی می‌باشد، نام ببریم.
این موارد تنها گوشه‌ای از بی‌شمار دیدنی والنسیا به شمار می‌رود.

غذاهای والنسیا

_
مثل همه شهرهای اسپانیا، والنسیا نیز با توجه به حجم گردشگر بالایی که دارد، دارای رستورانهای مختلفی است. از غذاهای خیابانی گرفته تا بهترین و لوکس‌ترین رستورانهایی که غذاهای گران‌قیمتی را سرو میکنند.
از جمله غذاهای خوشمزه‌ای که میتوانید در سفر به والنسیا تجربه کنید میتوان به پائلا، اسگارِت، فِلَن د کالابازا.
نگران نباشید، در مطلبی جداگانه به این غذاها و مواد تشکیل دهنده آنهاو طرز تهیه آنها نیز اشاره خواهیم کرد.
اما رستوران‌های والنسیا عبارتند از:
کوزینا، کاراک، سن توماسو و کاساکارملا و بی‌شمار رستوران دیگر که البته درباره این موضوع نیز، در آینده مطلبی را در سایت یگانه گشت آپلود خواهیم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383