پکن گردی

پایتخت باقی مانده از یک امپراتوری پنج هزار ساله با نماهایی ویژه و منحصر به فرد که بخش های مختلفی از تاریخ را در خود جای داده، همچنان شهری زنده و پر جنب و جوش است. حتی زنده تر از قبل، با این که این شهر زمانی یکی از مستحکم ترین پایگاه های کمونیسم بود. شاید در هیچ نقطه ی دیگری در چین نتوانیدترکیبی چنین یک دست از بناهای تاریخی و مدرن را بدون آن که بیننده متوجه ناهمگونی بشود، پیدا کنید.
شهر ممنوعه در جوار یکی از بزرگترین میادین جهان – میدان تیانمن – بی شک نگینی در مرکز این شهر است، مرکز تجاری و یا بومی، بلکه مرکز به معنای تمام هندسی، کافی است نقشهی این شهر عظیم را ببینید تا متوجه شوید خیابان های این شهر مانند دوایر و رینگ هایی با نظم و ترتیب و گویی با احترام، شهر ممنوعه و میدان تیانمن را در بر گرفته اند.

آب و هوای پکن

_
از ماه سپتامبر تا اوایل نوامبر که می شود از شهریور تا اواخر مهر ماه، بهترین فصل برای سفر به پکن است. هوا بسیار معتدل و عالی است و تعداد توریست ها بسیار کمتر از فصل های دیگر است. چینی ها برای این بازه زمانی کلمه خاصی را مطرح میکنند به نام تیانگائو کیشوانگ، که معنی آن آسمان بلند و هوای تازه است که البته معنای تحت اللفظی آن است.
زمستان فصل یخبندان پکن است ، دما از 20 درجه سانتی گراد زیر صفر پایین تر می رود و بادهای سرد شمالی، لرزه بر اندام همه می اندازد. فصل بهار صرف نظر از گرد و غبار وحشتناکی که از سمت مغولستان می آید و همه جا را میپوشاند ، فصل مناسبی برای سفر است.

تاریخچه

_
پکن (به مغنای پایتخت شمالی) بیرون از منطقه مرکزی و حیاتی تمدن چینی قرار گرفته بود و تنها بعد از اشغال چین به دست مغول ها به چشم آمد. پکن به خاطر داشتن موقعیت ایده آل استراتژیک در شمال چین، خیلی زود تبدیل به به یک شهر اصلی شد. محوطه ی جنوب غربی پکن، 500.000 سال پیش مسکن انسان های اولیه بوده است. تاریخچه ی پکن به جایی که یوژو نامیده می شود، برمیگردد. یوژو در طی پادشاهی اسطوره ای امپراتوری زرد، یکی از نه استان تحت سیتره آنها به شمار می رفت.
در قرون بعدی، که پکن پی در پی توسط نیروهای خارجی اشغال می شد، به عنوان یک مرکز سیاسی اصلی، به توسعه اقتصادی دست یافته بود و در این برهه های زمانی نقش های حساس نظامی و سیاسی را هم ایفا مینمود. در 1215 میلادی چنگیزخان مغول و ارتش ترسناکش پکن را ویران کردند، رویدادی که حکم تحول پکن به قدرت ملی پایتخت را امضا کرد. پکن به شهری مهم تبدیل شده بود چون چنگیزخان شهرهای دیگر را با خاک یکسان کرده بود

جاذبه هایتفریحی و گردشگری

_
پکن مانند تمام شهرهای کهن دنیا دارای جاذبه های فرهنگی و تاریخی خاص خود می باشد که سالانه گردشگران زیادی بخاطر این جاذبه ها به این شهر سفر میکنند.
جاذبه هایی مثل میدان تیانانمن، معابد مینگ، کاخ تابستانی، معبد لاما، شهر زیرزمینی پکن، رصد خانه باستانی، پارک معبد آسمان و شهر ممنوعه.
از میان جاذبه های بسیار پکن به یکی از آنها به اختصار می پردازیم :
شهر ممنوعه
به این دلیل ممنوعه نامیده می شود چون ارتباطش با جهان خارج به مدت 500 سال قطع بود. از میان تمام آثار تاریخی ثبت شده در پکن، شهر ممنوعه کاملترین، سالم ترین و احتمالا بهترین آنها است. شهر ممنوعه در واقع محلی بود که امپراتور به زندگی خصوصی اش در جوار همسران بی شمارش می پرداخت و به نوعی یک حرم سرای عظیم و مجلل شمرده می شد

غذاهای پکن

_
در پکن هستید ، گرسنه اید؟ وارد یک رستوران غذاهای حاضری بشوید، این بهترین گزینه ی شماس، جایی که خود پکنی ها غذایشان را میخورند. در مورد غذا باید گفت پکن، از دیگر شهرهای چین هم ارزان تر است. چینی ها هم مثل ما ایرانی ها اهل تنفلات هستند. با آمدن زمستان و سرما، خوراکی های مخصوصی هم وارد خانه های چینی می شود. یکی از این خوراکی ها بینگ تانگ هولو است، که نوعی توت شیرین است.
اردک بریان در پکن آنقدر معروف است که کباب شیشلیک در مشهد، بنابراین توصیه ما این است که خوردن آن را از دست ندهید. البته هر رستورانی هنر پخت این اردک و عرضه آن را در بهترین حالت ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383