بوردو گردی

_

درباره بوردو

بوردو فراسنه …
شهری بندری که در کنار رودخانه گارون قرار گرفته است، رودخانه‌ای که مهمترین رودخانه جنوب غربی فرانسه است و به شعبات مختلفی تقسیم می‌شود. جالب است بدانید که یکی از این شعبات به کانال دو میدی تولوز متصل می‌شود که از شهر کارکارسون تولوز گذر میکند.
طبق آخرین سرشماری‌های صورت گرفته در سال 2023، جمعیت بوردو حدود 1 میلیون نفر تخمین زده شده است، البته این جمعیت استان بوردوست، اما جمعیت شهر بوردو حدود 250 هزار نفر می‌باشد. جالب است بدانید در سال 1800، جمعیت این شهر 93 هزار نفر بوده است.
شهر بوردو به دلیل شکل آن که شبیه به هلال ماه است، به شهر یا بندر ماه نیز شناخته می‌شود و همین بندر در سال 2007 در فهرست جهانی یونسکو به عنوان شهری تاریخی به ثبت رسید.
بوردو دارای بیش از 360 اثر تاریخی است و از این لحاظ دومین شهر فرانسه بعد از پاریس است.
از جمله فعالیتهای اقتصادی که در بوردو جریان دارد میتوانیم به فرآوری مواد غذایی، تولید منسوجات و پوشاک، تولید تجهیزات هوافضا و همینطور قطعات خودرو و الکترونیک اشاره کنیم.
البته یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های اقتصادی در قرون 18 و 19، برده‌داری و فروش برده بوده است بطوریکه بوردو یکی از مهمترین شهرها در اروپا در این زمینه شناخته می‌شده است.
بوردو از لحاظ خوراک نیز، شهری مهم می‌باشد چرا که در طول سال نمایشگاه‌های زیادی در زمینه گردشگری خوراک در این شهر دایر می‌شود.
بوردو گردی

آب و هوای بوردو

بوردو دارای آب و هوای نیمه گرمسیری است و بیشتر روزهای سال هوای گرمی در شهر جریان دارد.
بالاترین دمای ثبت شده در بوردو، 41 درجه سانتی‌گراد بوده که متعلق به ماه‌های جون، جولای و آگوست است و پایین‌ترین درجه حرارت ثبت شده یا به عبارتی کمینه دما، متعلق به ماه‌های ژانویه و فوریه است با داشتن به ترتیب 16- و 14- درجه سانتی‌گراد.
میانگین بارش سالانه نیز در این شهر به عدد 924 میلی‌متر میرسد که میانگین خوبی از جهت میزان بارش است.
اما اگر بخواهیم بهترین زمان سفر به بوردو را به شما بگویئم باید اشاره داشته باشیم که از می تا اکتبر بهترین زمانی است که میتوانید به این شهر تاریخی سفر کرده و از جاذبه‌های آن بازدید داشته باشید.

تاریخچه بوردو

بوردو یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا می‌باشد که تاکنون نامش در دنیا باقی مانده است.
از آن چیزی که در اسناد تاریخی برداشت می‌شود، نام این شهر در ابتدا بوردیگالا بوده و بعدها به بوردو تغییر شکل یافته است. البته تاریخ نامگذاری آن شهر به بوردیگالا به سال 107 قبل از میلاد برمیگردد.
اما در طول تاریخ داستان‌های زیادی وجود دارد که بیانش از حوصله شما خارج است. قرون 12 تا 15 دوران شکوفایی بوردو می‌باشد بطوریکه حتی در بین سال 1362 تا 1372، بوردو به مدت 10 سال به عنوان پایتخت کشوری مستقل انتخاب شد اما در سال 1453 ضمیمه فرانسه شد.
اما قرن 18 را باید دوران طلایی بوردو بدانیم، بطوریکه بوردو تامین کننده قهوه، کاکائو، شکر و پنبه اروپا بود و بعد از مارسی شلوغ‌ترین بندر فرانسه لقب گرفته بود.
بعد از انقلاب فرانسه و لغو قانون برده‌داری، اقتصاد بوردو که مبتنی بر برده‌داری و فروش برده بود، دچار فروپاشی شد و این شهر روز به روز از لحاظ اقتصادی ضعیف‌تر می‌شد.
اما بعدها و سالها بعد از انقلاب فرانسه، شهر با سیل زیاد تجار و بازرگانان روبرو شد و بوردو باز مسیر پیشرفت را تا امروز پیش گرفت و امروزه نیز این شهر جز شهرهای بسیار مهم فرانسه و اروپا می‌باشد.

جاذبه‌های بوردو

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، بوردو دارای بیش از 360 اثر تاریخی می‌باشد که هر کدام از آنها چه کوچک و چه بزرگ ارزش بازدید دارند.
گردشگری یکی از عوامل اصلی درآمدزا در اقتصاد این شهر و استان است. بوردو جز شهرهای پر بازدید و پر طرفدار در بین مردم دنیاست بطوریکه سالانه حدود 2 میلیون نفر از این شهر بازدید میکنند.
از جمله جاذبه‌هایی که در این شهر وجود دارد که میتوانید از آنها بازدید داشته باشید میتوان به :
میدان بورس، تئاتر بزرگ، کلیسای جامع بوردو و موزه هنرهای زیبا اشاره کرد.
البته بندر ماه بوردو و فانوس کوردوان جز جاذبه‌هایی هستند که در میراث یونسکو به ثبت رسیده‌اند و از این لحاظ از اهمیت بالایی برخوردارند.
در آینده مطالب زیادی درباره جاذبه‌های بوردو در سایت یگانه گشت آپلود خواهد شد.

غذاهای بوردو

از لحاظ رستوران و غذا نیز، بوردو از جمله شهرهای غنی فرانسه می‌باشد.
بوردو یکی از شهرهای مهم در فرانسه در باب خوراک و گردشگری غذاست، بطوریکه تعداد زیادی غذای محلی و رستوران‌های خاص و منحصر به فرد دارد که هر کدام میتوانند برای خود عاملی جذاب در جذب گردشگران این مقصد تاریخی باشند.
تصور نکنید که بوردو فقط غذاهای محلی خود را به گردشگران معرفی میکند بلکه غذاهای اروپایی و بین المللی نیز در رستوران‌های این شهر به بهترین شکل طبخ می‌شوند.
از جمله غذاهای خوشمزه و لذیذ بوردو میتوان به :
فوی گراس، خاویار آکیتن، قارچ پورچینی، کیک‌های کنله و بی شمار غذای لذیذ دیگر اشاره کرد.
البته در آینده شما را بیشتر با غذاها و رستوران‌های بوردو این شهر آشنا خواهیم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383