فرودگاه فلورانس

فرودگاه فلورانس ایتالیا

فرودگاه فلورانس ایتالیا و انواع ترنسفر فرودگاهی


فرودگاه فلورانس، که با نام‌ فیرِنزه پِرِتولا یا پره‌تولا (Peretola Aeroporto di Firenze-Peretola) نیز شناخته می‌شود مهم‌ترین فرودگاه بین‌المللی در منطقه توسکانی (فلورانس در مرکز منطقه توسکانی است) و نوزدهمین فرودگاه شلوغ ایتالیاست. این فرودگاه در پرتولا در حومه فلورانس ، در 8 کیلومتری مرکز شهر فلورانس واقع شده است.

این فرودگاه نام‌های زیادی داشته است به‌طوری‌که در ابتدا به دلیل آنکه زادگاه آمریگو وسپوچی (Amerigo Vespucci) بود به همین نام شناخته و نام‌گذاری شد اما بعدها نام فرودگاه پره‌تولا یا پِرِتولا را گرفت.

کد فرودگاه فلورانس یا همان کد یاتا فرودگاه فلورانس (IATA: FLR؛ ICAO: LIRQ) است

فرودگاه شهر فلورانس تک بانده بوده و  در حال حاضر به ایرلاین‌هایی نظیر شرکت هواپیمایی ملی ایتالیا (Alitalia) و همچنین ایرلاین‌های مطرح اروپایی نظیر ایرلاین سوئیس (Swiss)، ایرفرانس (AirFrance)، ایبِریا (Iberia)، لوفتانزا (Lufthansa)، TAP و بریتیش ایرویز (British Airways و همچنین بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی کوچک‌تر که با خطوط هوایی بزرگ‌تر کد مشترک دارند، خدمات رسانی می‌کند.
از جمله شهرهایی که به فرودگاه پرتولا پرواز دارند می توان به پاریس، لندن، مادرید، تل آویو، آمستردام و مونیخ اشاره کرد. از پروازهای داخلی نیز پروازهایی به شهرهای رم، کاتانیا و پالرمو وجود دارد.

فرودگاه فلورانس با نزدیک به 3 میلیون مسافر پس از فرودگاه بین المللی پیزا در منطقه توسکانی دومین فرودگاه شلوغ توسکانی از نظر مسافر است. فرودگاه فلورانس با نام دیگر پِرِه‌تولا (Peretola ) از سال 1930 فعالیت می کند و  تنها 15 دقیقه با ماشین از مرکز فلورانس فاصله دارد.

انواع ترانسفر فرودگاهی از فرودگاه فلورانس


اگر برای بار اول از یکی از مقاصد گردشگری نظیر فلورانس دیدن می‌کنید رسیدن به هتل محل اقامتتان از فرودگاه می‌تواند گیج کننده‌ترین و پر استرس‌ترین بخش از سفر شما باشد.
در واقع برای رساندن شما از فرودگاه به هتل محل اقامتتان سرویس‌های متنوعی (اعم از تاکسی، تراموا، اتوبوس و …) وجود دارد که به آن‌های ترنسفرهای فرودگاهی می‌گویند.
خوشبختانه، در فلورانس، روند ترنسفر فرودگاهی از فرودگاه فلورانس (فرودگاه آمریگو وسپوچی) بسیار ساده بوده و نزدیکی این فرودگاه به مرکز شهر و بهترین هتل‌های فلورانس به راحتی هر بیش‌تر مسافران در طی این مسافت کمک کرده است.
انواع ترنسفر فرودگاهی از فرودگاه فلورانس

ترانسفر فرودگاهی از فرودگاه آمریگو وسپوچی

برای ترانسفر بین فرودگاه فلورانس و مرکز شهر، چهار انتخاب اصلی دارید که این گزینه‌ها را از کمترین قیمت به بیشترین قیمت معرفی کرده‌ایم:
 1. کم هزینه‌ترین ترنفسفر فرودگاهی به خط تراموی جدیدی به نام خط T2 اختصاص دارد که از فرودگاه حرکت می‌کند و به میدان پیازا دل اونیتا ایتالیا  (Piazza dell’Unità Italiana) ختم می‌شود. قیمت بلیت تراموا از فرودگاه تا میدان دل اونیتا  1.50 یورو است. این بلیت‌ها مدت‌دار هستند و به اندازه 90 دقیقه اعتبار دارند. به این معنی که تا زمانی که سفر شما در این بازه زمانی باشد، می‌توانید برای ادامه سفر شهری خود از فرودگاه تا هتل‌تان، بعد از تراموا سوار اتوبوس شوید به شرط آنکه مدت زمان سفرتان از 90 دقیقه بیش‌تر نشود.
 2. بعد از تراموا رتبه کم‌هزینه ترین ترنسفر فرودگاهی از فرودگاه پِرِتولا به اتوبوس می‌رسد. اتوبوس‌های شاتل مستقر در فرودگاه عمدتا متعلق به شرکت اتوبوس‌رانی  وُلا این باس (Volainbus) هستند که نزدیک ایستگاه اصلی راه‌آهن در فلورانس، یعنی ایستگاه سانتا ماریا نوولا هستند. به این ایستگاه به اختصار (SMN)می‌گویند.
 3. همچنین می‌توانید از سایر سرویس‌های شاتل مانند ون یا تاکسی استفاده کنید که همانند اتوبوس‌های شاتل و تراموا مسافران را تا مرکز شهر و به محل هتل‌هایشان می‌رسانند.
 4.  گزینه چهارم به کرایه خودرو است که می‌توانید خودروی مد نظرتان را با راننده و یا بدون راننده کرایه کنید که در ادامه به تمامی این موارد پرداخته‌ایم.
1

ترنسفر فرودگاهی با تراموا


همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم در فوریه سال 2019 خط دوم تراموا که با نام – T2 Vespucci – مشهور است راه‌اندازی شد. این خط ایستگاه قطار در مرکز شهر فلورانس یعی ایستگاه SMN را به فرودگاه آمِریگو وسپوچی یا پره‌تولا متصل می‌کند.
ترنسفر فرودگاهی با تراموا از فرودگاه فلورانس ایتالیا

ترانسفر با تراموا از فرودگاه شهر فلورانس

از کجا بلیت تراموا بخریم؟


 

برای خرید بلیت وسایل نقلیه عمومی در فلورانس می‌توانید این بلیت‌ها را از مراکز فروش بلیت مانند:
 • دکه‌های روزنامه فروشی و …
 • با ارسال پیامک و یا از طریق وبسایت
 • سالن ATAF که در داخل ایستگاه قطار SMN است
 • دستگاه‌های خرید بلیت تراموا که در هر ایستگاه تراموا وجود دارد که هم پول نقد و هم کارت عابر بانک برای خرید بلیت قبول می‌کند.
 • همچنین می‌توانید بلیت‌های تراموا و اتوبوس را در فرودگاه از قسمتی که چمدان‌های خود را تحویل می‌گیرید هم تهیه کنید.
ایستگاه تراموا در فردگاه پرتولا فلورانس

مسیر پیاده‌روی تا ایستگاه تراموای فرودگاه پرتولا فلورانس

دستگاه خرید بلیت تراموا از فرودگاه فلورانس

دستگاه خرید بلیت تراموا از دستگاه مخصوص در فرودگاه پرتولا

دستگاه خرید بلیت تراموا در فرودگاه آمریگو وسپوچی فلورانس

خرید بلیت تراموا از فرودگاه وسپوچی فلورانس

چگونه از بلیت تراموا استفاده کنیم؟


نحوه استفاده از بلیت تراموا در شبکه حمل و نقل عمومی در فلورانس که به آن ATAF نیز می‌گویند پیچیده نیست و همانند استفاده از بلیت‌های وسایل حمل و نقل عمومی در کشور خودمان است با این تفاوت که در کشوری مانند ایتالیا بلیت‌ها و تجهیزات خرید بلیت بسیار مدرن‌تر هستند. برای استفاده از بلیت وسایل حمل و نقل عمومی در فلورانس ایتالیا خصوصا هنگام استفاده از تراموا، بلیت خود را در قسمت مشخص شده روی دستگاه اعتبار سنجی قرار دهید و هنگامی که اعتبار از آن کسر شد بلیت خود را بردارید.
دستگاه اعتبار سنجی بلیت در تراموا شهر فلورانس

دستگاه اعتبار سنجی بلیت وسایل حمل و نقل عمومی در تراموا فلورانس

نمایی از دستگاه اعتبار سنجی بلیت در فلورانس ایتالیا

دستگاه اعتبار سنجی بلیت در تراموا فلورانس ایتالیا

2

ترنسفر فرودگاهی با اتوبوس


 

سرویس اتوبوس هر 30 دقیقه از فرودگاه از ساعت 5:30 صبح تا نیمه شب در مسیر بین مرکز شهر تا فرودگاه پره‌تولا در فلورانس برای جابه‌جایی مسافران در رفت و آمد هستند. با توجه به فاصله 4 کیلومتری فرودگاه از مرکز شهر جای تعجبی ندارد که اتوبوس‌ها در مدت زمان 20 تا 30 دقیقه از فرودگاه به مرکز شهر و ایستگاه قطار برسند.
نکته جالب توجه در مورد ترانسفر با اتوبوس از فرودگاه فلورانس این است همانند اتوبوس‌های شهری ملزم نیستید که حتما بلیت وسایل حمل و نقل عمومی را تهیه کنید. شما به راحتی می‌توانید از راننده این اتوبوس‌ها بلیت را خریداری کرده و یا حتی با استفاده از کارت عابر بانک خود و قرار دادن آن روی دستگاه مخصوص داخل اتوبوس، هزینه اتوبوس شاتل از فرودگاه را بپردازید.
ترانسفر با اتوبوس از فرودگاه فلورانس ایتالیا

ترانسفر با تراموا از فرودگاه شهر فلورانس

3

ترنسفر فرودگاهی با تاکسی


 

در فلورانس دو شرکت Taxi4242 و Taxi4390 وجود دارد که ترانسفر فرودگاهی با تاکسی را به مسافران فرودگاه فلورانس ارائه می‌دهند و هر دو شرکت در محدود فرودگاه فعالیت می‌کنند. محل پارک تاکسی‌های هر دو شرکت در نزدیکی ترمینال فرودگاه است و جالب است بدانید که تاکسی‌ها را می‌توانید از طریق تماس تلفنی، از طریق پیام متنی و اپلیکیشن هر کدام از این شرکت‌ها رزرو کنید.
مثلا خیلی کم پیش می‌آید که به محل استقرار تاکسی‌های فرودگاه بروید و در آنجا هیچ تاکسی نباشد در این صورت می‌توانید با شماره‌های 4242 055 39+ و 4390 055 39+ تماس بگیرید که قاعدتا در هنگام صحبت با اپراتور مربوط اسم دو نوع تاکسی یعنی موناکو 15 (Monaco 15) و پاریجی 35 (Parigi 35) را خواهید شنید.
زمانی که به مقصد خود یعنی فرودگاه فلورانس رسیدید و قصد دارید به سمت ایستگاه تاکسی که درست خارج از ترمینال ورودی است بروید به یاد داشته باشید که به هر راننده‌ای که خارج از منطقه مجاز پارک کرده اعتماد نکنید چرا که ممکن است راننده مجاز و مورد تایید در ایتالیا نبوده و یا حتی کلاه‌بردار باشند.
از جمله شرکت‌های معتبر تاکسی که در فرودگاه نیز حضور دارند، تاکسی‌های شرکت رادیو سیتی هستند. اما اگر تاکسی‌های رادیو سیتی را در ترمینال ندیدید می‌توانید با شماره‌های 0554242 و 0554390 و 0554798 تماس بگیرید.
تاکسی های رسمی و مجوز دار در فلورانس

تاکسی‌های مجوز دار در فلورانس با علامت رسمی (موناکو 15)

نرخ کرایه ترنسفر فرودگاهی با تاکسی از فرودگاه فلورانس


نرخ ترانسفر فرودگاهی بین فرودگاه فلورانس (یا همان فرودگاه آمریگو وسپوچی) تا مرکز شهر فلورانس به صورت زیر است:
 • نرخ ثابت استاندارد برای ترانسفر فرودگاهی با تاکسی از فرودگاه شهر فلورانس 22 یورو است. که این مبلغ تنها برای ترنسفر تا مرکز شهر است که نهایتا 15 دقیقه طول می‌کشد.
 • این نرخ هر چند که ثابت است اما در تعطیلات رسمی بالاتر رفته به 24 یورو می‌رسد.
 • لازم است بدانید این نرخ همچنین در ساعات شب یعنی از ساعت 10 شب تا 6 صبح 25.30 است که البته این‌ها فقط نرخ کرایه هستند و باید بابت چمدان‌های خودتان نیز مبلغی جداگانه بپردازید.
 • برای چمدان، باید 1 یورو به ازای هر چمدان بپردازید. لازم است بدانید که نهایتا هفت چمدان می‌توانید همراه خود داشته باشید. همچنین اگر از داخل خود فرودگاه سوار تاکسی شوید باید 2.70 یورو مبلغ اضافه‌تر بپردازید که در صورتی که اگر ترانسفر شما به صورت دو طرفه رزرو شده باشد احتیاج به پرداخت این هزینه اضافی نخواهید داشت.
قیمت تاکسی در فرودگاه فلورانس

تابلوی قیمت تاکسی در فرودگاه فلورانس

 • اگر حیوان خانگی خود را همراه خود دارید و یا درصورتی که تعدادتان بیش‌تر از 4 نفر است ملزم به پرداخت مبالغ اضافه‌تری خواهید بود.
 • همان‌طور که پیش از این گفتیم مبلغ ثابت تنها در صورتی برقرار است که مقصد شما مرکز شهر فلورانس باشد. اگر مقدص نهایی شما خارج از محدود مرکز شهر باشد باید هزینه‌ای اضافه‌تر بپردازید.
 • همان‌طور که در مطلب حمل و نقل عمومی در رم نیز اشاره کرده بودیم رانندگان تاکسی در ایتالیا ترجیح می‌دهند به صورت نقدی (Cash) کرایه را دریافت کنند و بیش‌تر آن‌ها تمایلی به دریافت وجه از طریق کارت‌های عابر بانک ندارند. پس لازم است قبل از سوار شدن به تاکسی حتما در مورد گزینه‌های پرداخت با راننده صحبت کنید.
ترنسفر فرودگاهی با تاکسی

ترانسفر با تاکسی از فرودگاه آمریگو وسپوچی

از کجا تاکسی بگیریم؟


در محلی خارج از ترمینال‌ فرودگاه و در امتداد سالن آن به سمت بیرون 25 متر حرکت کنید تا به تابلویی برسید که روی آن عبارت «PRIMO DI FILA – WAIT HERE» نوشته شده است. ممکن است قبل از شما مسافران زیادی در صف انتظار باشند اما نگران نباشید تاکسی‌ها مدام به ایستگاه تاکسی می‌آیند و این صف در مدت زمان کمی سوار تاکسی می‌شوند.
خطوط تاکسی در فرودگاه شهر فلورانس

ایستگاه تاکسی فرودگاهی در فرودگاه شهر فلورانس

 

4

ترنسفر فرودگاهی با خودروی کرایه‌ای


 

اگر قصد اجاره ماشین دارید، می‌توانید لیست شرکت‌های اجاره دهنده اتومبیل که در فرودگاه آمریگو وسپوچی شهر فلورانس مستقر هستند را بررسی کنید. لیست شرکت های کرایه اتومبیل مستقر در فرودگاه را بررسی کنید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که اتومبیل را به همراه راننده اجاره کنید.
همچنین شرکت‌های کرایه دهنده خودرو که در خارج از فرودگاه ولی کنار آن مستقر هستند و تصویر آن را نیز در پایین مشاهده می‌کنید عبارتند از:
 • Avis
 • Budget
 • Dollar
 • Enterprise
 • Europcar
 • Hertz
 • National
 • Sicily by Car
 • Sixt
لیست خودروهای کرایه‌ای در فرودگاه پره‌تولا

لیستی از شرکت‌های کرایه دهنده خودرو در فرودگاه پره‌تولا

در ایتالیا، به خودروهای کرایه‌ای (N.C.C) و در صورتی خودرو را همراه با راننده استخدام کرده باشید (Noleggio Con Conducente) نامیده می‌شوند که در زبان ایتالیایی به معنای کرایه با راننده است.
گزینه تراسفر با خودروی کرایه‌ای همراه با راننده یکی از بی استرس‌ترین گزینه‌های ترانسفر از فرودگاه مخصوصا برای کسانی است که برای اولین به ایتالیا و مشخصا فلورانس سفر می‌کنند. علت نیز از این جهت است می‌توانید راننده و خودروی کرایه شده خود را به راحتی شناسایی کنید راننده با یک تابلو در قسمت ورودی خودروهای کرایه‌ای می‌ایستد. راننده وظیفه حمل چمدان‌ها را برعهده خواهد داشت و شما را مستقیم تا محل هتلتان می‌رساند.
به آرمی که در تصویر زیر پشت خودرو چسبانده شده توجه کنید. این آرم مخصوص خودروهای کرایه‌ای است و حروف N.C.C روی آن هک شده است. قبل از سوار شدن به خودرو از وجود این آرم مطمئن شوید.
ترانسفر با اجاره خودرو و راننده در فرودگاه فلورانس

ترانسفر با خودروهای کرایه‌ای

از کجا خودروی کرایه‌ای خود را تحویل بگیریم:


پیک آپ لوکیشن خودروهای کرایه‌ای در محلی خارج از فرودگاه فلورانس ایتالیا ولی درست در کنار آن است. اگر چمدان‌های زیادی همراه خود ندارید می‌توانید حدود 500 متر که در حدود 10 دقیقه طول می‌کشد پیاده‌روی کنید. اما اگر چمدان‌هایتان زیاد است و یا نمی‌خواهید این مسیر را پیاده بروید می‌توانید سوار اتوبوس‌های شاتل (اتوبوس‌های رایگان) که هر 20 دقیقه یکبار از فرودگاه به مرکز شهر حرکت می‌کنند شوید و نزدیک لوکیشن خودروهای کرایه‌ای پیاده شوید
ایستگاه اتوبوس‌های شاتل جلوی درب ورودی است. اگر از درب ورودی حدود 50 متر به سمت راست پیاده روی کنید آن‌ها را خواهید دید.

لوکیشن فرودگاه آمریگو وسپوچی


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما: 02188537383
  فهرست مطالب