سن پترزبورگ

محلی‌ها خیلی ساده و خودمانی، به سن پترزبورگ میگویند پیتر. این شهر اسمهای دیگه‌ای هم داشته مثل پتروگراد یا لنین‌گراد، اما هر نامی که داشته، در همه این سالها نقش مهمی در سرنوشت روسیه بازی کرده است و حالا یکی از زیباترین شهرهای روسیه یا حتی جهان به شمار می رود.
شهری که تجسم رویای پتر کبیر است و بیشتر به موزه‌ای عظیم میماند. کافی است مسیر رود نوا را در شهر دنبال کنید تا رشته‌ای از کاخ‌ها و ساختمان‌های قرن نوزدهمی از پیش چشمانتان بگذرد. ساختمان‌هایی که مجموعه‌ی حیرت‌انگیزی از موزه‌ها و آثار هنری را در آنها پیدا میکنید.
این شهر که زادگاه ولادیمیر پوتین هم هست، حالا دروازه‌ی اصلی تجارت روسیه و قلب صنایع نفت و گاز، کشتی سازی، هوافضا، رادیو الکترونیک، نرم افزار و رایانه، خودروسازی، ترابری، پتروشیمی و … می‌باشد و همچنین نقش کانون فرهنگ و هنر کشور را نیز بازی میکند.

آب و هوای سن پترزبورگ

_
سن پترزبورگ آب و هوای مرطوب قاره‌ای دارد. اما تاثیر گردبادهای دریای بالتیک باعث می‌شود که تابستان‌هایش گرم، مرطوب و کوتاه و زمستانهایش سرد، مرطوب و طولانی باشد. متوسط حداقل دما در زمستان 9 درجه زیر صفر است، هر چند دمای 35 درجه زیر صفر را هم برای این شهر ثبت کرده‌اند.
یخ زدن سطح زمین در زمستان‌های سن پترزبورگ پدیده‌ای معمول است و بخش‌هایی از رود نوا هم که در محدوده‌ای از شهر قرار دارند در ماه‌های نوامبر یا دسامبر یخ می‌زند و در آوریل یخ‌ها کم کم آب می‌شوند.
سطح بارندگی سالانه شهر حدود 600 میلی‌متر است و بیشترین بارش‌ها هم اواخر تابستان اتفاق می‌افتد. آب و هوای سن پترزبورگ مرطوب است و میانگین رطوبت به 78 درصد می‌رسد.
آسمان این شهر هم 165 روز در سال تمام ابری است بنابراین حتی اگر تابستان به سن پترزبورگ می‌روید ، باید برای آب و هوایی مرطوب ، ابری و حتی بارانی آماده باشید.

تاریخچه

_
سن پترزبورگ تاریخی کهن دارد و تعداد زیادی از مردم برای سرزمینشان جانشان را فدا کرده‌اند.
الکساندر در سال 1204 سوئدی‌ها را که بر این منطقه تسلط داشتند را از این سرزمین بیرون کرد، اما این منطقه در قرن 19 باز هم به دست سوئدی‌ها افتاد، تا اینکه آرزوی پتر کبیر برای شکست دادن این رقیب قدیمی و تبدیل کردن روسیه به یک قدرت اروپایی به حقیقت پیوست و او سوئدی‌ها را در جریان جنگ بزرگ شمال از منطقه بیرون کرده و شهر سن پترزبورگ را بنا کرد.
پتر، بعد از شکست سوئدی‌ها ، ساختن سن پترزبورگ را با کندن کانال‌هایی شروع کرد که آب زمین‌های باتلاقی ساحل جنوبی رود را زه‌کشی می‌کردند و در 1712 هم این شهر را پایتخت خودش کرد و دستور داد همه مقامات اداری، اشراف زادگان و بازرگانان به آن کوچ کنند. خیلی از دهقان‌ها را هم از دیگر مناطق روسیه این جا آوردند تا شهر را بسازند.
هنوز هم معروف است که سن پترزبورگ را روی استخوان‌های این دهقان‌های بخت برگشته ساخته‌اند.
این شهر در دوره‌های حکومت الیزابت، کاترین کبیر و الکساندر اول به شهری بین المللی با درباری پر ریخت و پاش بدل شد. تزارها و امپراتریس‌ها، کاخها، ساختمان‌های دولتی و کلیساهای بسیاری را در این شهر ساختند و پترزبورگ کم کم به یکی از باشکوه‌ترین پایتخت‌های اروپایی بدل شد.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری

_
یونسکو مرکز تاریخی سن پترزبورگ و ساختمان‌هایش را در فهرست میراث جهانی قرار داده است. این شهر با داشتن جاذبه‌های دیدنی و جذاب سالانه پذیرای مسافران و گردشگران زیادی است که به قصد تفریح و گردش به این شهر پر از داستان و خاطره سفر میکنند تا بتوانند در کتاب سفر‌های خود ، خاطراتی هم از سن پتربورگ یادداشت کنند.
مهمترین جاذبه‌های سن پترزبورگ به شرح زیر است:
 • موزه هرمیتاژ
 • ساختمان ستاد عمومی
 • کلیسای جامع سن ایزاک
 • موزه روسیه
 • خیابان نوسکی
 • باغ و کاخ تابستانی
 • ساختمان دریاسالاری
 • صومعه ی الکساندر نوسکی
 • موزه ی محاصره
 • موزه داتایوسکی
 • کاخ شرمتیف
 • دژ پترو پل

غذاهای سن پترزبورگ

_
زمانی که به این شهر سفر کردید اصلا نگران غذا و شکم خود نباشید چون این شهر انقد تنوع غذایی دارد که شما با هر سلیقه‌ای میتوانید غذای مورد نظر خود را انتخاب کنید چرا که تنوع رستوران‌ها و قیمت و کیفیت غذاهای این شهر در روسیه بی‌نظیر است.
کافه و رستوران‌هایی که میتوانید به آنجا مراجعه کرده و غذای دلخواه خود را خریداری کنید: فاسل – تندوری نایتز – سوکاواتی – پارک جوزپه – جین نوکاتی – کاروانسرای – نیکلای و بایبلس
فراموش نکنید که این رستوران‌ها تنها بخشی از تعداد زیاد رستوران‌ها و کافه‌های سن پترزوبرگ می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما: 02188537383