سویا گردی

سویا در قسمت جنوبی کشور اسپانیا قرار گرفته و استان‌های کادیز، مالاگا، کوردوبا، هولوا و باداخوز همسایه سویا هستند. جمعیت این شهر در آخرین سرشماری که صورت گرفته حدود 2 میلیون نفر تخمین زده شده است که از این تعداد 933 هزار نفر را آقایان و 967 هزار نفر را بانوان تشکیل می‌دهند.
یکی از مهمترین قسمت‌های سویا، شهر قدیمی آن است که مساحتی 4 کیلومتر مربعی داشته و یک سایت میراث جهانی یونسکو نیز در آن وجود دارد که شمال سه جاذبه گردشگری کلیسای جامع مقدس، کاخ آلکازار و آرشیو هندیان می‌باشد.
جالب است بدانید که سویا در گذشته و در زمان رومیان هیسپالیس خوانده می‌شده و بعد از یورش اعراب به اشبیلیه یا ایشبیلیا معروف شد.
سویا پرجمعیت‌ترین شهر جنوب اسپانیاست که بزرگترین تولید ناخالص داخلی را در بین شهرهای اندلس دارد. لازم است بدانید که استان‌های سویا، مالاگا، آلمریا، کادیز، گرانادا، کوردوبا، خائن و هولوا در منطقه اندلس وجود دارند.
سرمایه‌گذاری در این شهر از سال 1990 رو به افزایش رفت و زیر‌ساخت‌های زیادی نیز در این ساخته شد که آینده‌نگری بسیار خوبی بود چرا که امروز سویا یکی از درآمد‌های اصلیش را که درآمد حاصل از گردشگریست از همین زیرساخت‌ها دارد.

آب و هوای سویا

_
سویا نیز مانند بسیاری از دیگر از شهرهای اسپانیا دارای آب و هوایی مدیترانه‌ی است که تابستان‌های آن گرم و زمستان‌هایش معتدل همراه با بارندگی است. سویا یکی از گرم‌ترین شهرهای اروپا به شمار می‌رود و البته جز گرم‌ترین شهرهای این کشور نیز به حساب می‌آید چرا که اگر نگاهی به بالاترین دمای ثبت شده در این شهر نگاهی کنیم، متوجه این موضوع می‌شویم.
بالاترین دمایی که در این شهر به ثبت رسیده، دمای 46 درجه بالای صفر بوده که خود نشان از گرم بودن شدید این شهر دارد.
در زمستان، ماه‌های دسامبر و ژانویه خنک‌ترین و سردترین ماه‌های سال هستند چرا که بیشنیه دما در این دو ماه، 16 درجه و کمینه دما حدود 5 درجه می‌باشد.
اما در تابستان، ماه‌های جولای و آگوست گرم‌ترین ماهها را به خود اختصاص داند با ثبت بیشنیه 36 درجه و کمینه 12 درجه.
جالب است بدانید در این شهر برف بسیار کم می‌بارد، آخرین برف ثبت شده در سویا به سال 1954 برمیگردد.
میزان بارش سالیانه نیز، بسیار پایین است، میانگین بارش ثبت شده در سال حدود 540 میلی‌متر می‌باشد.

تاریخچه

_
سویا را باید شهری 220 ساله بدانیم که دارای تاریخی کهن و پر از فراز و فرود است.
میگویند هسته اصلی شهر در مجاورت خیابان کوئستا دل روزاریو بنا شده است که به قرن 8 قبل از میلاد برمیگردد. کاوش هایی هم که در این منطقه انجام شده، این موضوع را ثابت میکند.
سویا شاهد داستان ها و آنسان های زیادی بود که از سرتاسر دنیا در این منطقه زندگی کرده اند البته برخی بدون جنگ و خونریزی و برخی متاسفانه با تجاوز و زد و خورد، به عنوان مثال رومیان بدون زد و خورد در این منطقه سکونت داشتند و در واقع میتوان گفت اولین ساکنین این منطقه بودند.
بعد از آنها اعراب وارد این ناحیه شدند و بعد از آنها وایکینگ ها.
سویا داستان های غم انگیز زیاد دارد، مثلا میتوانیم به قتل عام یهودیان در سال 1391 اشاره کنیم، که کشتار بزرگی بود توسط مسیحیان. البته بسیاری از یهودیانی که میخواستند جان خود را نجات دهند، دین خود را به مسیحیت تغییر دادند.
اما در قرون وسطی، سویا به شدت پیشرفت کرد، بطوریکه به بزرگترین مرکز اقتصادی و مالی اندلس تبدیل شد، به این دوران البته دوران عصر طلایی توسعه نیز میگویند.
امروزه سویا یکی از پربازدیدترین شهرهای اسپانیا و همینطور اروچا شناخته می شود.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری سویا

_
سویا بعد از مادرید و بارسلون، سومین شهر پر گردشگر اسپانیا شناخته می‌شود بطوریکه قبل از شروع پندمی کرونا، حدود 3 میلیون گردشگر از این شهر تاریخی بازدید داشته و در آن اقامت داشته‌اند.
در سویا هیچگاه حوصله‌تان سر نمیرود چرا که جاذبه‌های دیدنی زیادی از جمله تاریخی، فرهنگی و طبیعی برای بازدید وجود دارند. جاذبه‌های سویا عبارتند از :
کلیسای جامع سویا که بزرگترین کلیسای جامع گوتیک در جهان شناخته می‌شود؛
یا کاخ آلکازار که یکی از مهمترین جاذبه‌های سویا به شمار می‌رود و فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری در آن ساخته شده‌اند، مثلا صحنه‌هایی از بازی تاج و تخت در این مکان ساخته شده است؛
و یا دیوارهای شهر سویا که توسط ژولیوس سزار ساخته شده‌اند.
از دیگر جاذبه‌های سویا میتوانیم به :
میدان اسپانیا، قلعه فرمانروایان آندلس و موزه مردم شناسی سویا اشاره کرد.

غذاهای سویا

_
تاپاس یکی از پیش غذاهای معروف اسپانیایی است که در سویا در انواع مختلفی وجود دارد، البته این پیش غذا هم در بین مردم بومی بسیار طرفدار دارد و هم در بین گردشگران، پس پیشنهاد میکنیم حتما یک بار هم که شده آن را امتحان کنید.
خوراکی‌ها و غذاهای متنوع دیگری نیز در این شهر وجود دارند که عبارتند از :
کاریلادا، کازون اد آدوبو، توریخاس، پوچرو و …
اما اگر بخواهیم به چند نمونه از رستورانهای خوب سویا هم اشاره‌ای داشته باشیم میتوانیم از موکامبو، لَه سِدا، میلونگا و ایسپال نام ببریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383