مسکو گردی

مسکو، پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روسیه و قلب تپنده‌ی روس‌هاست. کرملین عظیم هنوز هم نشانه‌هایی از شکوه شاهزاده‌های بزرگ سده‌های میانه را دارد و کلیسای سنت باستیل هنوز شکست مهاجمان تاتار را به یاد می‌آورد. کرملین نه فقط نماد مسکو بلکه نماد روسیه نیز هست.
مسکو از آن شهرهایی است که تنوع جمعیتی و غنای فرهنگیش کم نظیر است. چه شیفته اپراهای چایکوفسکی باشید و چه عاشق نمایشنامه‌های چخوف، این جا میتوانید از عالی‌ترین اجراهای کلاسیک این آثار لذت ببرید. در مسکو بهترین اپراها و باله‌های روسیه و شاید جهان اجرا میشود و گذراندن یک شب در این شهر تاریخی تجربه‌ای منحصر به فرد خواهد بود.
مسکو شهر نسبتا مسطحی است و تنها بلندی‌های شهر “تپه‌های گنجشگ” هستند که در 6 کیلومتری جنوب غربی کرملین قرار گرفته‌اند و یکی از 7 آسمان خراش مسکو را روی آن ساخته‌اند، آسمان خراش‌هایی که به 7 خواهر شهره هستند و شاخصترین ساختمان‌های مسکو به شمار می‌روند.

آب و هوای مسکو

_
مسکو آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد، تابستان‌هایی گرم، گاهی داغ و نسبتا مرطوب و زمستان‌های طولانی و سرد. در ماه‌های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت، دمای هوای مسکو حدود 23 درجه سانتی‌گراد است، اما موج‌ گرما که گاهی بین ماه‌های مه و سپتامبر از راه می‌رسد میتواند دمای هوا را یکی دو هفته‌ای به حدود 30 درجه برساند و اینکه در زمستان‌ها نیز دمای هوا تا 10 درجه زیر صفر هم می‌آید.
متوسط بارش ماهیانه در طول سال کمابیش یکسان است، هر چند میزان بارندگی در تابستان‌ها کمی بیشتر از زمستان‌ها است. بنابراین حتی اگر قرار باشد تابستان به مسکو سفر کنید، لباس و کفش مناسب را فراموش نکنید.  بیشتر بارش‌های مسکو به شکل باران است ، اما در ماه‌های زمستانی تقریبا برف می‌بارد، بارش برف از اواخر سپتامبر شروع و تا اوایل مه ادامه دارد .
با توجه به این شرایط آب و هوایی ، شاید بهترین تایم سفر به مسکو اواخر بهار یعنی ماه‌های مه و ژوئن و اوایل پاییز یعنی سپتامبر یا اکتبر می‌باشد.

تاریخچه

_
حدود قرن 10 میلادی بود که مهاجرت قبایل اسلاو شرقی به این منطقه شروع شد و این قبایل مدتی مستقل و رها از سلطه‌ی سیاسی روس‌های کِیف در این جا زندگی میکردند، اما کم کم کیفی‌ها در این منطقه قدرت گرفتند.
مسکو کم کم قطبی تجاری و در اوایل قرن سیزدهم ، پایتخت ایالتی کوچک اما مستقل شد، ولی چند سال بعد، مغول‌ها به این شهر حمله کردند .
شاهزاده‌ی شهر را واداشتند که به آن‌ها خراج دهد. با این همه، اهالی مسکو تسلیم نشدند و سال‌ها با مغول‌ها جنگیدند تا این که در اواخر قرن 15 شاهزاده ایوان سوم، یا همان ایوان کبیر، مغول‌ها را شکست داد و از مسکو راند و بعد از آن گروهی از هنرمندان و معماران ایتالیایی را به منظور نوسازی شهر فراخواند.
وقتی پتر کبیر تزار روسیه شد، مسکو را شهری مدرن کرد و سازه‌های عظیمی مثل برج 90 متری سخارف و کالج ریاضیات و دریانوردی را ساخت. از اواسط قرن 19 مسکو کم کم از شهری تجاری به شهری صنعتی تبدیل شد و کارخانه‌های منسوجاتش شهره جهانیان شده بودند.
در سال‌های دیکتاتوری استالین، به بهانه نوسازی شهر، بناهای تاریخی مهمی مثل کلیسای جامع مسیح منجی و کلیسای کازان را خراب کردند و ایستگاه مترو و آسمان خراش‌های نئوگوتیک را به جای آنها ساختند اما پس از فروپاشی شوروی و پایان سلطه کمونیست‌ها، چهره شهر مدرن‌تر و امروزی‌تر شد و حالا می‌شود مسکو را سرزنده‌ترین شهر روسیه دانست.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری

_
مسکو نیز مانند تمام شهرهای قدیمی دنیا دارای جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و حتی تفریحی زیادی است که از جمله آنها می‌شود به کاخ کرملین، کاخ اسقف، کلیسای جامع صعود مریم، برج ناقوس ایوان مخوف، ناقوس تزار، نمایشگاه صندوق الماس، میدان سرخ، آرامگاه لنین و کلیسای زیبای سنت باستیل اشاره کرد.
تمام این جاذبه‌ها فقط بخشی از تعداد کثیری از جاذبه‌های مسکو به شمار می‌رود که سالانه گردشگران زیادی نسبت به سفر به این شهر جذاب اعلام آمادگی کرده و سفر خود را به این شهر آغاز میکنند.

غذا‌های مسکو

_
در دوره کمونیستی، بیرون غذا خوردن در مسکو به معنای خوردن یک وعده غذای ارزان و ساده در یک کافه تریا یا گاهی خوردن غذایی معمولی در رستوران یک هتل بود. اما این روزها داستان کاملا فرق کرده. مسکو حالا پر است از رستوران‌های مجلل با غذاهای عالی و فضایی خیره کننده. حالا می‌شود طعم غذاهای واقعا روسی را در رستوران‌های مسکو چشید و از غذا لذت برد.
در مسکو ، غذای مناسب سلیقه و مناسب جیبتان را پیدا میکنید و این نکته را نیز باید اضافه کرد یک وعده غذا برای شما از 30 تا 200 دلار متغیر است و این موضوع بستگی به رستورانی دارد که شما قصد دارید در آنجا غذا بخورید.
رستوران‌ها و کافه‌هایی که میتوان از آنها نام برد :
کافه پوشکین، میتینگ پلیس، کافه مارگاریتا، شینوک، دیسکوریا، اسکاندیناویا، سیمپل پلژرز و …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383