تفلیس گردی

_

درباره تفلیس

_
و اما تفلیس …
شهری که بسیار مورد علاقه گردشگران ایرانی است و سالانه گردشگران زیادی نه تنها از ایران بلکه از سراسر دنیا به این مقصد هیجان‌انگیز سفر میکنند. طبق آخرین سرشماری که در تفلیس صورت گرفت، جمعیت این شهر بالغ بر 1.1 میلیون نفر تخمین زده شده است، این آمار متعلق به سال 2022 می‌باشد. البته جمعیت تفلیس در سال 1780، حدود 75000 نفر بوده.
تفلیس مساحتی 504 کیلومتر مربعی دارد که از این نظر جز شهرهای بزرگ گرجستان به شمار می‌رود، البته این شهر از لحاظ جمعیت، پرجمعیت‌ترین شهر گرجستان می‌باشد.
جالب است بدانید که مرکز اقتصادی گرجستان نیز همین تفلیس است که تقریبا 50% کل GDP گرجستان را در اختیار دارد.
تفلیس یکی از پربازدیدترین شهرهای آسیاست، بطوریکه در سال 2022، حدود 3 میلیون نفر از این شهر دیدنی و در عین حال تاریخی دیدن کرده‌اند.
حدود 95% از مردم تفلیس، مسیحی هستند و 1.5 درصد جمعیت نیز، مسلمان می‌باشند. مابقی ادیان دیگر می‌باشند که در تفلیس زندگی میکنند.

آب و هوای تفلیس

_
تفلیس دارای آب و هوای نیمه گرمسیری است.
بالاترین درجه حرارتی که در تفلیس ثبت شده 42 درجه سانتی‌گراد می‌باشد که متعلق به ماه جولای است و کمترین درجه حرارت ثبت شده متعلق به ژانویه و 24- درجه می‌باشد.
البته میانگین دمای هوا در تفلیس در بالاترین نقطه خود 19 درجه و در پایین‌ترین نقطه خود 9 درجه می‌باشد.
میزان بارش سالیانه در تفلیس معادل 507 میلی‌متر است که ماه‌های می و جون بیشترین سهم را در بارش سالانه دارا می‌باشند.
اما اگر بخواهیم بهترین زمان سفر را به تفلیس انتخاب کنیم، باید بگوئیم فصل تابستان و پاییز بهترین زمان می‌باشد چرا که دمای هوا بسیار عالی و دل‌انگیز بوده و از سرمای خشک و طاقت فرسای زمستان و اوایل بهار نیز خبری نیست.

تاریخچه تفلیس

_
نام تفلیس از زبان گرجی قدیم برداشته شده که به معنی محل گرماست، چرا که در این شهر چشمه‌های آب گرم متعددی وجود داشته و دارد. نکته بسیار جالبی که در مورد تاریخ تفلیس وجود دارد، این است که میگویند شواهدی در این منطقه کشف شده که تاریخ تفلیس را به عصر برنز و پارینه سنگی مرتبط میکند. اواخر عصر برنز این منطقه، بزرگترین سکونتگاه قفقاز بوده.
البته افسانه‌هایی هم در مورد این شهر وجود دارد، مثلا یکی از آنها میگوید که این منطقه تا سال 460 میلادی پوشیده از جنگل بوده.
در قرن ششم به دلیل موقعیت استراتژیک تفلیس، این شهر رشد بسیار خوبی را تجربه کرد اما همین موقعیتی که رشد را برای تفلیس به همراه داشته معایبی هم داشته. یکی از آن معایب هماسیگان تفلیس بودند چرا که هر کدام میخواستند تفلیس را از آن خود کنند. همسایگانی چون رومیان، ایرانیان، اعراب مسلمان، ترکان و بیزانسی‌ها.
پارس‌ها، اعراب، سلجوقیان ، قاجاریان و در نهایت روس‌ها در این منطقه حکومت‌هایی برای خود داشتند. تفلیس برهه‌ای از تاریخ بسیار پیشرفت کرد به طوریکه آن برهه را “عصر طلایی گرجستان” می‌نامند.
تفلیس اما ناملایمات بسیاری را به خود دید، از آتش گرفتن شهر گرفته تا سلطه مغول، حتی چندین سال نیز جز سرزمین‌های ایران به شمار می‌رفت. هم در زمان صفویان و هم تا زمان آقا محمد خان قاجار و بعد از او و در زمان فتحعلی‌شاه با عهدنامه گلستان، تفلیس از ایران جدا شد.
بعد از آن تفلیس زیر سلطه روس‌ها قرار گرفت اما بعد از زد و خوردهای طولانی و جنگ‌های داخلی، مردم گرجستان، روس ها را از سرزمین خود بیرون راندند.
تفلیس در سال 1995 به عنوان پایتخت گرجستان به تمام دنیا معرفی شد.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری تفلیس

_
فقط اگر به این فراز و فرودهایی که به صورت مختصر در قسمت تاریخچه بیان شد نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که قطعا تفلیس شهری است که قابلیت نه تنها یک بار بلکه چندین بار بازدید را دارد. باید به تفلیس سفر کرد چرا که بی‌نهایت زیبا و دیدنی است.
تفلیس مقصدی است که انواع جاذبه‌ها را در خود جای داده، از جاذبه‌های تاریخی گرفته تا طبیعی و فرهنگی.
از جمله جاذبه‌هایی که میتوانید در سفر به تفلیس از آنها بازدید داشته باشید میتوان به:
کلیسای جامع تفلیس اشاره کرد چرا که ساختمانی است جدیدالتاسیس و در سال 1995 ساخت آن آغاز و در سال 2004 افتتاح شد؛
یا به موزه ملی گرجستان، که تاریخ 2000 ساله تفلیس را روایت میکند؛
و یا قلعه ناریکالا که متعلق به قرن 4 میلادی می‌باشد.
این موارد فقط تعدادی از جاذبه‌های دیدنی تفلیس به حساب می‌آید، در بخش جاذبه‌ها میتوانید به تعداد بیشتری از جاذبه‌های تفلیس دسترسی داشته باشید.

غذاهای تفلیس

_
تفلیس دنیای رنگارنگی از غذاهاست که هیچ کدام طعم و بو و مزه‌ی یکسانی ندارند و این مثل را میتوان برای غذاهای تفلیس به کار برد که هر گلی یه بویی دارد. تنوع غذایی و خوراکی‌های تفلیس بسیار زیاد است.
سرآمد و معروفترین غذای تفلیس، خینکالی است که میگویند غذایی روسی و چینی است. یا دیگر غذای معروف تفلیس، خاچاپوری است که در همه رستوران‌ها میتوانید آن را سفارش داده و از آن لذت ببرید.
اما اگر بخواهیم از رستورانهای خوب تفلیس نامی ببریم میتوانیم به :
رستوران رترو، رستوران کتو و کوته، رستوران راچا و رستوران کاخلبی و … اشاره کنیم.
البته در بخش رستوران و غذا که پایین همین قسمت وجود دارد، میتوانید به مطالب بیشتری در زمینه غذاها و رستوران‌های تفلیس دسترسی داشتاه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383