باتومی گردی

_

درباره باتومی

_
باتومی شهری کوچک در کشور گرجستان است که در ساحل دریای سیاه قرار دارد. این شهر مساحتی بالغ بر 65 کیلومتر مربع دارد که از این منظر شهری کوچک شناخته می‌شود.
باتومی جمعیتی 180 هزار نفری دارد که این رقم مربوط به آخرین سرشماری مربوط به سال 2023 می‌باشد. جالب است بدانید که باتومی در سال 1886 تنها 14 هزار نفر جمعیت داشته که از این تعداد بیشترین ترکیب قومی را روس‌ها و ارمنی‌ها به خود اختصاص دادند.
نکته جالب توجه در مورد اقتصاد باتومی، این است که در آمد اصلی این شهر از دو بخش تامین می‌شود، 1- بخش گردشگری و 2- قمار.
باتومی گرجستان نه تنها دارای جاذبه‌های منحصر به فردی می‌باشد بلکه دارای کلاب‌های قمار نیز می‌باشد چرا که همانطوری که گفته شد، قمار یکی از منابع اصلی درآمد باتومی می‌باشد.
جالب است بدانید که به باتومی لاس وگاس دریای سیاه هم گفته می‌شود.
گردشگری یکی دیگر از منابع درآمدی این شهر است، بطوریکه در سال 2022، حدود 2 میلیون گردشگر از این شهر بازدید کرده و در آن اقامت داشته‌اند. باتومی بعد از تفلیس در رتبه دوم از نظر تعداد گردشگر ورودی قرار دارد.

آب و هوای باتومی

_
باتومی با توجه به موقعیتی که دارد، دارای آب و هوای نیمه گرمسیری می‌باشد.
باتومی یکی از بهترین شهرهای منطقه قفقاز از لحاظ شرایط اقلیمی است بطوریکه میانگین درجه حرارت در بالاترین نقطه آن در باتومی، 18 درجه و در پایین ترین نقطه آن 11 درجه می‌باشد که نشان از هوایی معتدل و بی‌نظیر دارد.
البته اگر بخواهیم به بالاترین دمای ثبت شده در باتومی اشاره کنیم، باید بگوئیم بالاترین درجه حرارت ثبت شده در باتومی 40 درجه سانتی‌گراد بوده که متعلق به ماه‌های جون، جولای و آگوست می‌باشد و پایین‌ترین دمای ثبت شده متعلق به ماه‌های ژانویه و فوریه می‌باشد با 8- درجه سانتی‌گراد.
از لحاظ بارش سالیانه نیز باتومی، وضعیت بسیار خوبی دارد چرا که میزان بارش سالیانه در باتومی، 2430 میلی‌متر است که از این مقدار ماه‌های نوامبر و اکتبر بیشترین سهم بارش را با داشتن به ترتیب 312 میلی‌متر و 277 میلی‌متر دارا می‌باشند.
در کل اگر خواستید زمانی به باتومی، این شهر هیجان‌انگیز، سفر کنید، از آوریل تا اکتبر بهترین زمان سفر به باتومی میباشد.

تاریخچه باتومی

_
تاریخ باتومی را اگر بخواهیم از اول بیان کنیم باید به حدود سال 117 پس از میلاد برگردیم یعنی زمانی که شهری به نام باتومی وجود نداشت بلکه در منطقه باتومی امروزی، شهر دیگری وجود داشت به نام کلخیس یا باتوس یا باتیس. این منطقه آن زمان زیر‌مجموعه کشور یونان بود.
از آن زمان تا سال 1010 میلادی، چندین بار بین حکومت‌های مختلف دست به دست شد. در این سال بود که باتومی زیر نظر پادشاهی گرجستان اداره می‌شد اما این تازه ابتدای راه باتومی بود.
در قرن 15 میلادی، عثمانی‌ها به این منطقه آمده و آن را تصرف کردند. گرجی‌ها چندین بار تلاش کردند که باتومی را پس بگیرند و این اتفاق هم افتاد اما باز طرف برنده عثمانی‌ها بودند.
عثمانی از زمانی که آمده بودند سعی در اسلامی سازی باتومی داشتند اما در این حین، جنگ با روسیه آغاز شد که سرانجامش شکست عثمانی ها و برد روس‌ها بود و اسلامی‌سازی جای خود را به مسیحیت داد.
با افتتاح راه‌آهن باتومی در سال 1957، همه چیز برای پیشرفت این شهر بندری فراهم بود، اما بعد از جنگ جهانی اول، انگلیسی‌ها این شهر را زیر سلطه خود گرفتند که البته این سلطه گری 2 سال بیشتر دوام نیاورد.
سرانجام گرجستان و شهرهای تابعه او، در سال 1991 اعلام استقلال کردند تا دیگر زیر سلطه و استعمار کشوری نباشند. باتومی تبدیل به بندرگاهی شد بسیار قوی که سالانه فقط به دلیل همین موقعیت منطقه‌ای که دارد، میلیارد‌ها دلار کسب درآمد میکند.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری باتومی

_
همانطور که در بخش اول توضیح دادیم، یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی باتومی همین گردشگری است.
باتومی یکی از شهرهای مهم گرجستان می‌باشد که نه تنها نامش برای ایرانی‌ها بسیار آشناست بلکه سهم گردشگران بین‌المللی که به این مقصد سفر میکنند نیز بسیار بالاست.
حال تصمیم گرفتید که به باتومی سفر کرده و از جاذبه‌های آن بازدید داشته باشید، در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد:
مجسمه علی و نینو که یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌ها و شاید نماد باتومی، به شمار می‌رود.
میراکل پارک باتومی که از بهترین پارک‌های این شهر می‌باشد و چرخ و فلکی بزرگ را در خود جای داده.
و تله کابین آرگو که بعد از سوار شدن داخل کابین آن، کل شهر زیر پای شما خود‌نمایی میکند.
در بخش جاذبه‌ها که زیر همین مطلب درج شده میتوانید بیشتر با جاذبه‌های باتومی آشنا شوید.

غذاهای باتومی

_
باتومی نیز مانند تفلیس، دیگر شهر گرجستان، از لحاظ غذایی تنوع بسیار بالایی دارد. البته این تنوع در دنیای رستوران‌های باتومی نیز وجود دارد، چرا که باتومی با توجه بین‌المللی بودنش، هم غذای گرجی سرو میکند هم انواع غذاهای بین‌المللی.
بنابراین اگر به باتومی سفر کردید نگران نباشید چرا که آنقدر تنوع طعم و مزه در باتومی وجود دارد که حتی انتخاب غذا برای شما سخت می‌شود.
از جمله غذاهایی که میتوانید در باتومی نوش جان کنید عبارتند از :
چاکاپولی، چیخیرتما، چاخوخبیلی، خاچاپوری و خینکالی معروف
اما رستورانهای باتومی هم مدل‌های مختلفی دارند، از جمله بهترین رستوران‌های باتومی میتوان به :
قلب باتومی، رستوران رترو، رستوران بلوار قدیم، رستوران تاوادوری و … اشاره کرد.
در بخش رستوران و غذا میتوانید به مطالب بیشتری در این زمینه دسترسی داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383