بدروم گردی

بدروم گردی

_

درباره بدروم

بدروم شهری ساحلی در جنوب غربی ترکیه است و یکی از زیباترین شهرهای ترکیه می‌باشد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب میکند.
در آخرین سرشماری صورت گرفته در سال 2020، جمعیت این شهر بالغ بر 181 هزار نفر بوده است. البته با توجه به فرصت‌های شغلی که در این شهر به وجود آمده است، جمعیت این شهر سال به سال رو به فزونی داشته است. جالب است بدانید که بدروم در سال 1956، تنها 25 هزار نفر جمعیت داشته است.
یکی از نکات ویژه بدروم این است که در دوران پندمی کرونا، این شهر هیچگونه تلفاتی نداشته و هیچ کس در این شهر از بیماری کرونا جان خود را از دست نداده است.
مساحت این شهر بالغ بر 660 کیلومتر مربع است، اما با همین وسعتی که دارد در اقتصاد حرف‌ها برای گفتن دارد. اقتصاد بدروم در قرن بیستم به پایه ماهیگیری و غواصی بود اما در پایان و اواخر قرن بیستم، گردشگری منبع اصلی درآمد مردم بومی این شهر شد.
در سال 2021 و با توجه به آمار بدست آمده، حدود 2 میلیون گردشگر از این شهر بندری و ساحلی بازدید داشته‌اند که خود نشان از اهمیت بدروم به عنوان یک شهر توریستی دارد.
بدروم دارای 2 فرودگاه است:
  1. فرودگاه میلاس که به عنوان فرودگاه اصلی شهر بدروم شناخته می‌شود
  2. فرودگاه جزیره کوس که پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه فصلی است و همه روزه پرواز ندارد.
یکی دیگر از نکات جالب بدروم این است که هرودوت تاریخ نگار مشهور و معروف دوران باستان در این شهر به دنیا آمده است البته در آن زمان نام بدروم، هالیکارناسوس بوده است.

آب و هوای بدروم

بدروم دارای آب و هوای گرم مدیترانه‌ای است و بیشتر روزهای سال هوا گرم است.
بالاترین دمای ثبت شده در بدروم 47 درجه سانتی‌گراد بوده که متعلق به ماه‌های جولای و آگوست می‌باشد و کمترین دمای ثبت شده 4- درجه سانتی‌گراد بوده که مربوط به فوریه می‌باشد.
البته اگر بخواهیم میانگین درجه حرارت بدروم را اعلام کنیم، کمی با اعداد بالا متفاوت است. میانگین بالاترین درجه حرارت 24 درجه و کمترین درجه حرارت 15 درجه سانتی‌گراد است.
میزان بارش بدروم نیز 706 میلی‌متر در سال می‌باشد که ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه با داشتن به ترتیب 156، 134 و 107 میلی‌متر، بیشترین سهم را در میزان بارش این شهر دارا می‌باشند.
بهترین زمان سفر به بدروم وجود ندارد، از لحاظ آب و هوایی و اقلیمی، هر زمانی از سال به این شهر ساحلی سفر کنید، مطمئن باشید که سفر بسیار لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.

تاریخچه بدروم

همانطور که در سطرهای پیشین ذکر کردیم، نام قدیم این شهر در دوران باستان، هالیکارناسوس بود که توسط یونانیان دوریان تاسیس شده بود.
حکومت‌های متفاوتی روی سرزمین هالیکارناسوس حاکمیت داشته و بر این قلمرو حکومت کرده‌اند. به عنوان مثال میتوان به ایرانیان، رومیان و سرانجام عثمانی اشاره کرد.
حاکمیت ایرانی‌ها توسط اسکندر مقدونی در سال 336 از بین رفت و خود بر مسند حکومت نشست اما دیری نپائید که وی از دنیا رفت و به همین دلیل حکومت به دست رومیان افتاد.
در دوران رومیان بود که چندین زلزله بزرگ این منطقه را ویران کرد اما فقط زلزله‌ها نبودند که این منطقه را به ویرانی کشاندند بلکه دزدان دریایی نیز به خرابی بدروم کمک کردند.
تا قرن 14 تقریبا رویداد مهمی در بدروم واقع نشد اما در این قرن عثمانی‌ها به این سرزمین وارد شده و حکومت را در دست گرفتند و این حکومت تا استقلال ترکیه ادامه داشت.
قلعه‌ای تاریخی در این شهر وجود دارد به نام پترونیوم که نام فعلی بدروم نیز از این قلعه الهام گرفته شده است.
امروزه بدروم به یکی از شهرهای مهم ساحلی ترکیه بدل شده است.

جاذبه‌های بدروم

خود بدروم به عنوان یک شهر ساحلی، جاذبه‌ای منحصر به فرد شناخته می‌شود اما خب این شهر نیز مانند سایر شهرهای جذاب ترکیه دارای جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی خاصی می‌باشد.
هر زمانی که به بدروم سفر کردید میتوانید در کنار استراحت در هتل و استفاده از آب و هوای فوق‌العاده عالی و مدیترانه‌ای، از جاذبه‌های این شهر نیز بازدید داشته باشید.
جاذبه‌های بدروم عبارتند از :
قلعه سنت پیتر
موزه باستان‌شناسی زیرآب بدروم
بازدید از شهر قدیمی بدروم
تئاتر تاریخی بدروم
و دروازه میندوس بدروم
اینها تازه بخشی از جاذبه‌های منحصر به فرد بدروم می‌باشد که ارزش بارها دیدن را دارد.

غذاهای بدروم

همانطور که میدانید ترکیه سرشار است از غذاهای فوق‌العاده با طعم‌های گونانگون و خوشمزه، حالا تفاوتی نمیکند که در استانبول باشید، یا ازمیر یا آنتالیا و حتی بدروم. در تمام این شهرها غذاهای بی‌نظیر ترکی با ترکیبی از ادویه‌های مختلف سرو می‌شوند.
البته غذاهای موجود در بدروم فقط منتهی به غذاهای ترکی نیمباشد بلکه انواع غذاهای بین‌المللی نیز در این شهر و در رستوران‌ها و هتل‌های این شهر سرو می‌شوند.
البته مثل همه شهرهای دنیا، غذاهای خیابانی بسیار لذیذی را نیز در هنگام گشت و گذار و خرید در بازارهای بدروم میتوانید میل کرده و از طعم آنها لذت ببرید.
اما اگر میخواهید به رستوران‌های این شهر سری بزنید، چند مورد را به شما معرفی میکنیم، البته در آینده نیز مطالبی را در مورد رستوران‌ها و غذاهای بدروم در سایت یگانه گشت آپلود خواهید کرد.
رستوران‌های بدروم عبارتند از :
رستوران میموزا
رستوران هاکاسان
رستوران سال
و بی‌نهایت رستوران دیگر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383