سوغات یزد


مگر می‌شود ما به مقصدی که حالا هم میتواند شهر‌های داخلی ایران باشد و هم خارج از ایران، سفر کنیم و تحفه ای را جهت سوغاتی برای دوستان و آشنایانمان به ارمغان نیاوریم! مخصوصا اگر آن شهر، یزد باشد. سوغات هم میتواند خوراکی باشه و هم میتواند صنایع دستی مربوط به شهر مقصد.
در این مطلب ما به سوغات یزد اما موارد خوراکی اشاره میکنیم، اما اگر علاقه دارید که با صنایع دستی یزد نیز بیشتر آشنا شوید و اطلاعات کسب کنید میتوانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید.
سوغات ره‌آوردی است که با عشق و علاقه و از ته دل برای کسانی تهیه می‌شود که نسبت به آنها علاقه داشته و دوستشان داریم، البته که سوغات نباید حالت وظیفه پیدا کنید و باید از سر ذوق خریداری شود که باعث خوشحالی و مسرت دوستانمان شود. این یعنی ما حتی در سفر به یاد آنها بوده‌ایم.
حال اگر میخواهید بهترین سوغات یزد را بشناسید و در انتخاب و خرید آنها تعلل نکنید با یگانه گشت و ادامه این مطلب همراه باشید.
 • 1
  کیک یزدی
کیک یزدی
یکی از خوشمزه‌ترین و جذاب‌ترین سوغاتی‌های شهر یزد کیک یزدی می‌‌باشد . این کیک بسیار در میان مردم ایران محبوب است و با اینکه شهره است به یزدی اما در تمام شهرهای ایران و در همه قنادی‌ها و نانوایی‌های فانتزی میتوانید این کیک خوشمزه را خریداری کنید.
اما کیک یزدی یزد کجا و کیک یزدی شهرهای دیگر کجا، قابل مقایسه نیستند! توجه کنید که اصل کیک یزدی مانند عکس بالاست که مشاهده میکنید.
میدونید که کیک یزدی هم با شیر کاکائو خیلی میچسبه 🙂
 • 2
  حاجی بادوم یزد
حاجی بادوم یزد
یکی دیگر از سوغاتی‌های اصلی یزد یعنی حاجی بادام یزد جز لاینفک سفره یزدی هاست، با چایی بسیار دلچسب خواهد بود. حالا چرا این خوراکی دوست داشتنی این اسم را به خود گرفته؟ 
دو روایت برای این داستان ذکر کردند که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید اما کلمه بادام به دلیل بودن و استفاده بادام در این شیرینی می‌باشد اما روایات …
روایت اول : در این روایت بیان شده که حاج خلیفه رهبر که یکی از بزرگان یزد بوده زمانی که به حج مشرف شده با خود شیرینی‌هایی داشته که از بادام تهیه شده و شیرینی بادامی بوده اما زمانی که به یزد برمیگردد تعدادی از آنها داخل جیبش مانده بوده که مردم به شوخی میگویند که این شیرینی‌ها هم حاجی شده‌اند.
روایت دوم : یکی از پژوهشگران یزدی به نام دکتر علی شرقی اینطور بیان میکند که کلمه حاج از آجی که کلمه ایست ترکی آمده به معنی تلخ و چون در گویش یزدی آجی شبیه حاجی تلفظ می‌شود بنابراین این شیرینی آجی بادام یا شیرینی بادام تلخ خوانده می‌شده که به مرور شده حاجی بادام
این کوچولوهای خوشمزه رو یادتون نره، حتما چندتاشونو بخرید و بیارید نوش جان کنید 😉
 • 3
  قطاب یزد
قطاب یزد
میرسیم به یکی از تو‌دل‌برو‌ترین شیرینی و سوغات یزد یعنی قطاب، شیرینی که ملات آن از آرد گندم و شیر و زرده تخم‌مرغ و ادویه‌جات مختلف تهیه و سپس در روغن سرخ شده و در انتها در پودر قند غلتانده می‌شود. این شیرینی را با چای میل کنید و از آن لذت ببرید.
از آنجا که مردم زیادی در ایران این شیرینی را دوست دارند بنابراین اگر به عنوان سوقات برای دوستانتان تهیه کنید بسیار خوشحال می‌شوند، از طعم و مزه‌ی آن هم نگوئیم که بسیار خوشمزست.
توپ‌های سفید شکم پر کن رو از همه شیرینی‌فروشی‌های یزد میتونین بخرین 😋
 • 4
  باقلوا یزد
باقلوا یزد
اگر دیده باشید باقلوا نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا نیز تولید می‌شود منتهی نه با این شکل و شمایل ایرانی، بلکه با طعم و مزه و حتی مدل‌های متفاوت که البته هیچ کدام به پای طعم باقلوای یزدی نمی‌رسد. باقلوا یکی دیگر از پر طرفدارترین سوغات یزد به شمار می‌رود.
باقلوا در بیشتر جاهای دنیا بیشتر به صورت دسر یا شیرینی سرو می‌شود و البته در یزد نیز به همین شکل و در یزد به عنوان قدیمی‌ترین شیرینی شناخته می‌شود.
نکنه برید یزد و یادتون بره باقلوا بخرید، اگه هر چی هم نخریدید ولی حتما باقلوا رو بخرید 🤗
 • 5
  پشمک یزد
پشمک یزد
جالبترین سوغات یزد، پشمک می‌باشد که هم به عنوان یک خوراکی بسیار خوشمزه شناخته می‌شود هم مورد پسند تمام سنین است، هم کودکان و هم بزرگسالان. قدمت این خوراکی را به حدود 600 سال پیش نسبت میدهند اما ممکن است دقیق نباشد.
پشمک امروزه در رنگ‌ها و طعم‌های متفاوت تهیه و تولید می‌شود که همین تنوع طعم و رنگ بسیار به مزاق ما ایرانی ها خوش می‌آید به همین دلیل است که طرفداران پشمک در ایران بسیار است. پشمک‌هایی با طعم های وانیلی، کاکائویی، نسکافه و …
اگه دوس داری به خاطرات کودکی برگردی حتما از پشمک یزد بخر که خیلی خوشمزست 🤩

به راحتی از این مطلب رد نشو : صنایع دستی یزد

 • 6
  نقل یزد
نقل یزد
یک شیرینی خوشمزه سفید که در بیشتر مهمانی‌ها کنار چایی یا قهوه سرو می‌شود و یکی دیگر از بهترین سوغات یزد می‌باشد که با طعم‌های مختلف تهیه می‌شود. در عید نوروز نیز یکی از تنقلاتی که روی میز برای پذیرایی قرار میگیرد همین نقل است.
برای تهیه نقل شما به شکر، آب، مغز گردو، پسته و ومقداری گلوکز نیاز دارید، اگر فرصت دارید حتما زمانی که به بازار یزد و یا هر کدام از مراکز خرید یزد مراجعه کردید، نقل‌های خوشمزه یزد را خریداری کنید و به عنوان سوغات برای دوستان و خانواده خود تهیه کنید.
انقدر این توپ های سفید کوچولو جذاب و خوشمزن که خوردنشو نباید از دست داد ☺
 • 7
  سوهان آردی یزد
سوهان آردی یزد
سوهان یکی از مهمترین و شاید شاخص‌ترین سوغات استان قم به حساب می‌آید که شهره است در بین مردم، اما یزد سوهانی به شکل سوهان یزد ندارد و اگر شما در مغازه یا فروشگاهی این نوع سوهان را مشاهده کردید، بدانید که این محصول از قم به یزد آمده است.
سوهان مخصوص یزدی‌ها سوهان آردی است که در عکس بالا میتوانید شکل و شمایل آن را مشاهده کنید. سوهان آردی یزد هم بسیار لذیذ خوشمزه است و هم به دلیل استفاده از آرد جوانه گندم بسیار مغذی نیز می‌باشد.
این نوع سوهان به دلیل استفاده از پسته، گردو و بادام و میزان روغنی که در تهیه آن استفاده شده میزان کالری بالایی نسبت به سایر شیرینی‌ها دارد. تقریبا میتوان گفت شیرینی زیادی ندارد و بنابراین برای بدن نیز ضرر چندانی ندارد و میتوانید با خیال راحت آن را میل کنید البته در کنار چای.
سوهان آردی یزد رو باید زیاد خورد چون خیلی خوشمزست، میگید نه، امتحانش کنید 😝
 • 8
  حلوا اردکان یزد
حلوا اردکان یزد
یکی دیگر از بهترین سوغات یزد حلوا ارده می‌باشد که البته به نام حلوا اردکان یزد نیز شناخته می‌شود. این خوراکی خوشمزه زمانی به صورت سنتی تهیه می‌شده اما رشد تکنولوژی باعث شده تا این محصول صنعتی شده و در دسترس تعداد بیشتری از مردم قرار گرفته.
میگویند تاریخچه دانه کنجد که منبع اصلی ساخت حلوا ارده می‌باشد برمیگردد به دوران صفویه، در آن دوران و در زمستان جنگی به وقوع می‌پیوندد که نیاز بوده سربازان ماده غذایی مقوی را با خود حمل کنند که هم سبک باشد هم قوت داشته باشد و هم با نان بتوان آن را خورد.
سرانجام حلوا ارده را از دانه‌های کنجد تهیه میکنند و در جنگ سختی که پیش آمده بوده، به پیروزی می‌رسند.
یادتون نره حتما حلوا ارده یزد یا حلوا اردکان یزد رو بخرید و بخورید که جون بگیرید 😋
 • 9
  نان برنجی یزد
نان برنجی یزد
یزد لقب دیگری نیز دارد و آن شهر شیرینی‌هاست، در یزد میتوانید انواع شیرینی‌های خوشمزه را نوش جان کرده و به عنوان سوغات نیز خریداری کنید. نان برنجی یکی دیگر از بهترین سوغات یزد است که تقریبا تمام سلایق را راضی نگه میدارد.
نان برنجی یزد شیرینی خوشمزه‌ای است که در عین سادگی بسیار ترد و لذیذ می‌باشد. این شیرینی از ترکیب آرد برنج، آرد گندم، کره، پودر قند، تخم مرغ، گلاب، زعفران، پودر هل و تخم خرفه که برای تزئین آن استفاده می‌شود، تهیه  و تولید می‌شود.
نان برنجی را باید با چای تازه دم نوش جان کنید تا طعم واقعی آن را زیر زبان خود حس کنید.
نون برنجی خاطرخواه زیاد داره از بس که خوشمزست 🤩
 • 10
  لوز یزد
لوز یزد
لوز یزدی شاید یکی از شناخته‌شده‌ترین شیرینی‌ها و سوغات یزد می‌باشد که میزان فروش بالایی در شهر بادگیرها دارد و مسافران یزد اگر حتی یک روز در این شهر اقامت داشته باشند بدون لوز یزدی از یزد خارج نمی‌شوند.
لوز یزدی در 5 طعم مختلف تولید می‌شود که البته موقع خرید میتوانید یا همه آنها را در یک پک بخرید یا هر کدام از طعم‌ها را جداگانه خریداری کنید. 5 طعم لوز عبارتند از :
پسته‌ای
نارگیلی
باقلوایی
زعفرانی و بادامی که به عنوان یکی دیگر از بهترین سوغات یزد شناخته می‌شوند. لوز یزدی از ترکیب تخم مرغ، هل، گلاب، آرد و روغن و عرق بیدمشک تهیه می‌شود. البته بسته به این که چه مزه‌ای از لوز را میخواهید از نارگیل، پسته، بادام، باقوا و زعفران نیز میتوانید استفاده کنید.
خوردن لوز یزدی رو از دست ندین که واقعا خوشمزست 😄

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما: 02188537383