ازمیر گردی

ازمیر که در گذشته با نام اسمیرنا (Smyrna) خوانده می‌شد، شهر و بندر دریایی در غرب ترکیه و مرکز استانی با همین نام و دومین بندر بزرگ و سومین شهر بزرگ ترکیه است و توسط چندین مسیر ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شهر یک مرکز تجاری و صنعتی مهم است به‌طوری‌که رنگ‌ها، صابون‌ها و منسوجات تولید می‌کند و از طرفی دارای کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی و تنباکو است.
اقتصاد این شهر حول محور تجارت فرش، مواد غذایی و مواد معدنی و همچنین توریسم استوار است. از جمله جاذبه‌های آن نیز می‌توان به دانشگاه‌ اژه، دانشگاه آتاتورک و موزه باستان شناسی اشاره کرد.
نمایی از شهر ازمیر

آب و هوای ازمیر

_
آب و هوای ازمیر
در ازمیر تابستان‌ها گرم، خشک و صاف و زمستان‌ها طولانی، سرد، مرطوب، بادخیز و نیمه ابری است. در طول سال، دما معمولاً از 4 درجه سلسیوس تا 35 درجه متغیر است و به ندرت زیر 2- درجه سلسیوس یا بالاتر از 38 درجه می‌رسد.
بهترین زمان سال جهت سفر به این شهر و آفتاب گرفتن و ورزش‌های آبی و شنا در ساحل، از اواسط خرداد  تا اواسط شهریور است.
فصل گرم به مدت 2 الی 3 ماه در ازمیر طول می‌کشد ، یعنی از اوایل تیرماه تا اواسط شهریور، با میانگین دمای روزانه بالای 30درجه سانتی‌گراد (سلسیوس) ادامه دارد . گرم‌ترین ماه سال نیز تیرماه است که میانگین دمای آن 34 درجه سلسیوس و حداقل دما نیز در این ماه، 22 درجه سانتی‌گراد است.

تاریخچه شهر ازمیر

_
تاریخچه شهر ازمیر
ازمیر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است به‌طوری‌که در قرن یازدهم قبل از میلاد به عنوان بخشی از یونانیان تأسیس شد، قبل از سال 688 قبل از میلاد توسط ایونی‌ها تصرف شد. بعداً در قرن هفتم قبل از میلاد، اسمیرنا (ازمیر آن زمان) توسط لیدیایی‌ها از آسیای صغیر ویران شد.
به دستور آنتیگونوس اول، پادشاه مقدونیه، شهر ازمیر در قرن چهارم قبل از میلاد توسط لیسیماخوس، ژنرال ارشد ارتش اسکندر مقدونی، مورد بازسازی قرار گرفت.
اسمیرنا بعدها توسط رومیان فتح شد و متعاقباً به مرکزی برای گسترش دین مسیحیت تبدیل شد.
از قرن یازدهم تا پانزدهم به طور متناوب توسط بیزانس‌ها ( که نام دیگر امپراطوری روم شرقی است) و ترک‌های عثمانی اداره می‌شد. در سال 1402 اسمیرنا یا همان ازمیر کنونی با حمله مغولان به فرماندهی تامرلن ویران شد.

جاذبه های تفریحی و گردشگری ازمیر

_
جاذبه های دیدنی ازمیر
قطعا این شهر که یکی از کهن‌ترین شهرهای ترکیه به شمار می‌رود دارای جاذبه های بسیاری است که ارزش دیدن دارند. جاذبه‌هایی که بخش مهمی از سفر را تشکیل می‌دهند. ما در زیر این پاراگراف به صورت موردی بعضی از این جاذبه‌های دیدنی را معرفی می‌کنیم. برای اطلاعات بیشتر و جزئی‌تر به مطلبی با عنوان جاذبه‌‌های دیدنی ازمیر مراجعه فرمائید.
از جمله جاذبه‌های دیدنی ازمیر:
  • موزه آگورا (Agora)
  • موزه باستان شناسی
  • پارک آبی
  • شهر باستانی افسوس
  • شهر چشمه ازمیر

غذاهای ازمیر

_
قرار‌گیری ترکیه در منطقه آناتولی و هم‌جواری آن با دریای مدیترانه و تبادلات فرهنگی با مردمانی از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم متفاوت باعث تلاقی فرهنگ، از جمله فرهنگ خوراک و غذا شده است. همین امر موجب تنوع و رنگین‌شدن غذاهای ترک و نوآوری در خوراک‌های این خطه شده که بدون اغراق حکومت 600 ساله سلاطین عثمانی و کوشش آشپزهای ترک برای جلب رضایت ذائقه سلطنتی نیز در این فرهنگ غذایی و خوشمزه بودن غذاهای ترک دخیل بوده است.
در مطلبی مجزا به صورت جامع‌تر به بررسی غذاهای ترک و ذائقه مردم این کشور و همچنین معرفی بهترین رستوران‌های در جای جای خاک ترکیه خواهیم پرداخت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما: 02188537383